Slava Ukraine
Esileht » Mitmesugust » Järjejutt »

Vooludest kirikus – enne ja nüüd 6. osa

19.04.2023 | | Rubriik: Järjejutt, Kirikuelu, Ühiskond

6.

Küllap võtsid ka Martin Lutheri Ühingu liikmed Martin Lutherit tõsiselt, aga selles ühingus oli usuline mitmekesisus kindlasti palju suurem kui Augsburgi Usutunnistuse Seltsis ja nii nagu ka Veiko Vihuri 2007. aastal sedastas, kuulus Martin Lutheri Ühingusse tegelikult nii alalhoidlikumaid kui ka liberaalsemaid vaimulikke. 

Veel üks oluline põhjus, miks Martin Lutheri Ühingu tegevus hääbus, peitus tõsiasjas, et naiste ordineerimise küsimuses ei saavutanud Augsburgi Usutunnistuse Selts edu ja seetõttu kadus ka vahetu oht, mis oli olnud Martin Lutheri Ühingu moodustamise üheks põhjuseks, et naiste ordineerimine kirikus võib peagi lõppeda.

Väärtusküsimused muudavad senist pilti

Selle sajandi esimese kümnendi lõpus tõstatus Eesti ühiskonnas samast soost inimeste kooselu küsimus. 2008. ja 2010. aastal võttis Eesti Kirikute Nõukogu homoseksuaalsuse küsimuses vastu kümne liikmeskiriku seisukoha, deklareerides, et homoseksuaalne eluviis on Piibli järgi patt. Kui varem olid kirikus esile kerkinud senise luterliku traditsiooni kaitsjad ja selle muuta soovijad, siis umbes 2010. aastast hakkas see pilt muutuma. Senine liturgiauuenduse põhjal tekkinud jaotus langes tagaplaanile ja kirikus tekkis uus vastandumine homoseksuaalsuse küsimuses.

Sellesse lisas oluliselt tuld juurde õpetaja Heino Nurga ümber toimuv, kelle kirikuvalitsus otsustas 2010. aastal pärast Geikristlaste Kogu asutamist ametist vabastada. Sellega kordas kirikuvalitsus samme, mida astuti 1920. aastatel Voldemar Kuljuse ja Theodor Tallmeistri suhtes.