TALLINNA XXV RAHVUSVAHELINE ORELIFESTIVAL 28. juuli – 7. august
29.07.2011 | ek | Rubriik: Online artiklid Juubelinumbriga 25 festival avati Tallinna Toomkirikus.
Tallinna rahvusvahelise orelifestivali pidulik avamine, kutsungifanfaarid kõlasid pärast juba Niguliste tornist ning avakontsert toimus Niguliste kirikus.
Pidulikule avatseremooniale järgnes avakontsert Tallinna Niguliste kirikus, aga pool tundi enne selle algust hakkasid hüüdma tornist festivali pidulikud avakutsungi fanfaarid. Avakontserdil mängisid kõige esimesel festivalil esinenud organistid.
Nigulistes on üleval festivali juubelinäitus.
Päris kinnistel aegadel, veel 1987. aastal, suutis orelikunstnik ja tollane Niguliste kiriku noor orelihooldaja Andres Uibo ellu tuua orelikontsertide rahvusvahelise sarja, et juba siis viia Eestit maailmakaardile meie huvitavate orelite, meie oreliloomingu ning meie silmapaistvate organistide kaudu.
Andres Uibo ise oli selleks ajaks kontsertidega läbi käinud peaaegu kõik suure Nõukogude Liidu orelilinnad, viies sinna ka Eesti muusikat. Ta kutsus sealseid organiste Eestisse, aga tal õnnestus Tallinna esinema saada ka tuntud välisorganiste. Orelifestival algaski Nigulistest, laienes peatselt Tallinna teistesse kirikutesse ning ka mujale Eestisse, kus samuti esinesid ka välisorganistid. Festivali sünd andis tugeva tõuke meie unikaalsete orelite edasisele korrastamisele üle kogu Eesti.
Tallinna rahvusvaheline orelifestival on kutsunud siia pika rea kaasaja kõige nimekamaid orelikunstnikke kogu maailmast, kellele üheks tingimuseks on olnud ka eesti muusika kavvavõtmine. Pärast esitavad nad meie muusikat aga oma kodumaal ja mujalgi. Andres Uibo on nende kutsel omakorda andnud kontserte paljudes maades, viimastel aastatel ka koos oma viiuldajast tütre Mari-Liis Uiboga, ja ikka on neil endistviisi alati kaasas eesti muusikat.
Juubelifestivali tuntud külaliskunstnikeks on Matteo Galli Itaaliast, Edouard Oganessian Prantsusmaalt, Giampaolo di Rosa Portugalist, Peter van Dijk Hollandist, Aleksei Šmitov Venemaalt, Christopher Bowers-Broadbent Suurbritanniast, Gedymin Grubba Poolast, Itaaliast ka Olympio Medori, Andres Uibo õpetaja Hans Gebhard, Leo Krämer organisti ja dirigendina ning Hartmut Rohmeyer Saksamaalt.
Meie auväärseima ea ja esinejatega klassikapidustusel mängivad eesti muusikutest Andres Uibo ise, Aare-Paul Lattik, Ulla Krigul ja Toomas Trass, kaastegevad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor Arvo Pärdi kavaga, Vox Clamantis, Studio Vocale, Eesti Rahvusmeeskoor, Hortus Musicus, Mari-Liis Uibo, Aare Tammesalu, Ka Bo Chan, Ivo Sillamaa ja Peep Lassmann, dirigentidena ka Paul Hillier ja Toomas Siitan.
7. augusti lõppkontserdil Tallinna Jaani kirikus mängib saksa organist Stefan Palm, Tallinn Sinfonietta ja koori Voces Musicales ees seisab dirigendina Andres Mustonen.
Priit Kuusk, muusikaajakirjanik