Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Rahvusvahelised naisteoloogid Haapsalus

13.09.2012 | | Rubriik: Arvamus, Online artiklid

 Haapsalus käisid neljapäeval naispastorid Euroo­past, Aasiast ja Aafrikast, kes peavad Tallinnas rahvusvahelist naisteoloogide konverentsi.

    Saksamaa Kurhessen–Wal­dec­ki maakiriku partnerkirikute naisteoloogide ühendus koguneb iga nelja aasta järel ja nüüd jõudis võõrustamise järg Eesti kätte.

    Naisteolooge tuli Eestisse  Lõuna–Aafrika vabariigist ja Namiibiast, Indiast ja Saksamaalt kokku 11, Eestist on samuti kümmekond osalejat.

    Nädal aega kestval kokkusaamisel peetakse akadeemilisi ettekandeid, tutvustatakse üksteisele oma maa kultuuri ja kombeid, tehakse väljasõite.

    Lõppeesmärk on panna kokku raport, mis esitatakse partnerkirikute piiskoppide nõukogule, selgitas ühenduse Naised Teoloogias juht Eestis Hedi Vilumaa, Kõpu koguduse pastor Viljandimaal, Halliste kooli religiooniõpetaja ja Viljandi haigla kaplan.

Naised on haritud, aga otsuseid teevad mehed

„Käib koostöö kaugete maade vahel ja ühine töö ühise kiriku, luterliku kiriku eest,” ütles Vilumaa Haapsalus, kus tutvusid külalised vaatamisväärsuste ja luterliku kirikuga.

    „See, kui sarnased me oleme ja kui ühtemoodi on meie probleemid, selgus juba paari päeva jooksul,” ütles Vilumaa. Tema sõnul on põhjus üleilmas­tumises, mis mõjutab majandust, poliitikat ja kultuuri, aga ei jäta puutumata ka kirikut ega teoloogiat.

    Ühendust Mehed Teoloogias ei ole — ju pole olnud põhjust teha, ütles Vilumaa.

    Nais– ja meesteolooge võrreldes ütles Vilumaa, et eks mõlemal  ole oma tugevad ja nõrgad küljed, oma maailmanägemine. Naised lükatakse näiteks ette, kui on vaja lastega tegelda. „Sest meil tuleb see paremini välja,” ütles Vilumaa.

    Vilumaa sõnul on küsimus selles, kas oleme nii targad, et oskame neid tugevusi ja nõrkusi ära kasutada.

    Nii nagu Eestis, on ka mujal maailmas nais– ja meesteolooge peaaegu ühepalju, aga teoloogiat õppivaid naistudengid  on ülikoolides juba ülekaalus.

    Sellest hoolimata ei jõua kõrgelt haritud, tihtipeale doktorikraadiga naised otsuste tegemise juurde, nad lihtsalt kaovad enne kuhugi ära.

    „Miks ja kuhu, see on meie ühine küsimus,” ütles Vilumaa.

Naine peab ennast iga päev tõestama

Namiibias 14 aastat pastoriametit pidanud ja nüüd oma riigi esimeseks naispraostiks tõusnud Gerda Kayambu sõnul on Namiibia luteri kirikus umbes pooled pastorid naised ja neid tuleb aina juurde.

    Ta tunnistas, et Namiibias ei ole sellegipoolest lihtne olla naispastor, sest sind panevad kogu aeg proovile nii mees– kui ka naiskolleegid, samuti koguduseliikmed.

    „Pead kogu aeg pingutama,” ütles Gerda Kayambu. „Ei ole vaba ega sõbralikku suhet.”

    Erinevalt Eestist, kus pastori valib endale kogudus, Namiibias õpetaja määratakse. Kayambu sõnul ei võtnud kogudus teda alguses omaks, aga ajapikku harjuti.

    „Meie piiskop toetab ja innustab naisi,” ütles Gerda Kayambu. Ta tunnistas, et temagi kõhkles kaua, enne kui otsustas oma koguduse pastori neljanda ettepaneku peale minna teoloogiat õppima.

    Nii nagu Eestis, kipuvad ka Namiibias naispastorid üksikuks jääma.

    „Mina samuti,” ütles Gerda Kayambu ja pakkus naeru lagistades, et „mehed võib–olla kardavad tarku naisi”.

    Ometi on Eestis ka naispastoreid, kes on väga suure pere emad, aga tõepoolest, töö on selline, et lihtsam on olla enne abielus ja siis saada vaimulikuks, kui vastupidi, tunnistas Suure–Jaani koguduse õpetaja Kristi Sääsk.

    „Inimesed otsivad omasugust, aga kui sa oled maapastor, ei ole kõrgharidusega mehel lihtne sealsamas külas tööd leida,” sõnas Kayambu.

Kas reageerida või kohaneda

Et naisteoloog võib tõusta kõrgele positsioonile, tõestab Kurhessen–Waldecki maakiriku prelaat, meie mõistes piiskop  Marita Natt. Ta on tähtsuselt teine inimene oma kirikus peapiiskopi järel. „See on pigem erand kui reegel, et naine on nii kõrgel kohal,” möönis  ta.

    Marita Natt  tunnistas, et igal pool on oma eripärad. „Eestis on kirikute rahakott õhuke ja õpetaja peab muud tööd tegema, et leib lauale saada,” oli Natt Eesti oludega kursis. Ta lisas, et ka Saksamaal jääb kirikuinimesi ja raha vähemaks.

    „Aga eks elu käi ikka lainetena ja langusele järgneb tõus,” oli ta optimistlik.

    Eestisse nädalaks kogunenud naisteoloogide eesmärk on tõstatada küsimusi, kirjeldada probleeme ja muutusi eri ühiskondades ning arutada, kuidas peaks kirik neile reageerima, kas kohanema või võtma midagi ette, selgitas Kristi Sääsk.

    „Koos olemine ja kogemuse jagamine annab impulsi, et evangeeliumi mõista ja et inimesed tuleksid rahale keskendunud koore seest välja,” ütles Marita Matt.

            Sel pühapäeval teenib Marita Natt Haapsalu toomkirikus koos aastaks Haapsallu teenima tulnud Saksa pastori Katharina Ufholziga.

Tekst Lehte Ilves

Fotod Arvo Tarmula