Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Rahvastikuminister: kirikutel on suur roll meelerahu loomisel

29.03.2020 | | Rubriik: Online artiklid

Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul vajame praegusel raskel ajal ennekõike ühist hoidmist, hoolt ja eestpalveid Teda küsitles Kersti Ringmets siseministeeriumist.

Vabariigi Valitsus kuulutas 12. märtsil seoses koroonaviiruse levikuga välja eriolukorra. See on meie igapäevast elu mõjutanud rohkem, kui meile meeldiks. Paljud ettevõtted on raskustes. Kardetakse oma töökoha säilimise pärast, muretsetakse, kas raha jätkub. Lapsed on e-õppel ning nende abistamine on tihti keeruline, kodudes ei jätku arvuteid.

Kõik on õige, seda me näeme praegu endi ümber. Nakatunute ja haiglaravi vajavate inimeste arv tõuseb pidevalt ning seetõttu ongi kehtestatud karmid piirangud lähikontaktidele. Praegu ei saa veel öelda, et oleksime maksimumi ületanud, kuid ilmselt on piirangutest oluline kasu meile kõigile. Aga mis kõige tähtsam – see on ajutine, praegu 1. maini. Kas siis peab veel pikendama, seda näeme. Igal juhul tuleb ka sellele erakorralisele olukorrale lõpp.

Teine suur muutus, mis on inimeste ellu tulnud, on üksindus ja oma olukorraga toimetulek. Kuidas siin uute oludega kohaneda?

Ütlen otse – see ongi keeruline. Riik ja kohalik omavalitsus üritab siin pakkuda võimaluste piires sotsiaalteenuseid, kuid veelgi parem on, kui me kõik siin üksteist aitame. Piisab ehk sõbralikust telefonikõnest, et ära kuulata kellegi mured ning ise appi tulla, ehk on midagi tarvis poest tuua karantiinis olijale või muidu riskirühma kuulujale. Peaasi, et me ise otsekontaktist hoidume, muidu me võime teisi ohustada.

Kuidas me ise enda tervise eest peaksime hoolitsema?

Kõigepealt soovitan külastada terviseameti kodulehte, kuulata ja vaadata Eesti uudiseid. Eks siin on eelisseisus need, kes eestikeelseid uudiseid ennegi jälginud ning kel keel selge. Aga on ka venekeelseid allikaid, soovitan soojalt vaadata ETV+ ja kuulata Raadio 4 asjakohaseid saateid, külastada ERR-i venekeelset portaali. Aga kui häda käes, siis saab ka lühinumbrilt 1247 abi ja nõu. Tegelikult algab see hoolitsus lihtsatest asjadest: võimalikult vähesest ringi liikumisest, lähikontaktide piiramisest ja kätepesust.

Valitsuse otsusega suleti ka kirikud, kuidas nüüd peavad kristlased toime tulema?

Arutasime Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute juhtidega riiklikust eriolukorrast tulenevaid nõudeid ja piiranguid. Kirikutel ja teistel usulistel ühendustel on suur roll meelerahu ja kindluse loomisel praegustel ärevatel aegadel. Seetõttu on eriti oluline, et kirikutesse kuuluvad inimesed hoolivad enda ja teiste tervisest ning hoiduvad rahvarohketest kogunemistest. Kirikud on siiani tublid olnud ning leidnud võimalusi suhelda ja nõustada videosilla vahendusel, samuti jätkub teenimine üksikisikute tasandil. Rõõmus uudis on see, et ETV+ hakkab pühapäeviti pakkuma venekeelseid lühiteenistusi ja hingekosutuslikke saateid. Usun, et see aitab meeles pidada, et kõik see praegune on vaid ajutine.

Ennekõike vajame aga ühist hoidmist, hoolt ja eestpalveid kogu sel keerulisel ajal. Paljud kristlased arvavad ekslikult, et Jeesus on lubanud meiega olla vaid igal pühapäeval paar tundi. Nii see siiski ei ole, olukord on oluliselt parem, Jeesus ütles: „Mina olen iga päev teie juures ajastu lõpuni” (Mt 28: 20). Koroonaviirus on keeruline ja vägagi ebameeldiv, aga pidagem meeles, et neile, kes Jumalat armastavad, laseb Jumal kõik tulla heaks (Rm 8: 28).Apostel Paulusel oli rasketel aegadel hea soovitus: „Niisiis, vennad, seiske kindlalt ja pidage kinni nendest pärimustest, mida te olete õppinud kas meie sõna või kirja kaudu.“