Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Püha maa reis 12.–20. aprillil 2012

04.01.2012 | | Rubriik: Online artiklid

Püha maa reis 12.–20. aprillil 2012 koostöös reisikorraldaja UpTraveliga

Lõplik hind ja öömajad veel selguvad

I päev – neljapäev
Sõit algab Tallinnast (koha ja aja täpsustame) läbi Pärnu ja Ikla Riiga. Välja lendame kl 19.05, saabume 23.20. Sõidame veel bussiga u tunni ööbimispaika.
II päev – reede
Alustame hommikul hiljem. Tutvume Jeesuse peamiste tegutsemispaikadega Galilea järve ääres. Kapernaumas Peetruse maja ja sünagoog, Tabghas Jeesuse leivapaljundamise kirik, Ülestõusnu ilmumise kabel ja mäejutluse paik. Kui paasapühade aegu on võimalik, toimub paadisõit samas Galilea järvel. Külastame Yardeniti – ristimispaika Jordani jõel.
Hommiku- ja õhtusöök.
III päev – laupäev
Jätkub tutvumine Iisraeli põhjaosaga. Cesarea varemetepark Vahemere ääres. Ristisõdijate kindluslinn Akko rannikul ühes araabia turuga. Zefat (ehk Safed), juudi müstikute linn.
Hommiku- ja õhtusöök.
IV päev – pühapäev
Tähtsad Jeesusega seotud paigad Galileas. Tema kodulinn Naatsaret, kus kolmandik on elanikkonnast kristlik. Maarja kuulutuskirik ja Püha Gabrieli kirik. Tabori mägi, kus Jeesus muudeti ehk kirgastati.
Sõidame piki Jordaania piiri ja ühtlasi Jordani jõe orgu. Enne Petlemma jääb teele Jeeriko, praegu teadaolev maailma vanim linn, kuni 8000 aastat vana välja kaevatud linnatorniga. Et pimedus saabub sellel maal varakult, siis võib juhtuda, et vaatame seda linna ühel järgmistest päevadest.
Hommiku- ja õhtusöök.
V päev – esmaspäev
Petlemmas asub Jeesuse sünnikirik, mis ime läbi on jäänud mitmetest rüüstajatest puutumata. Tema sünnist peale on seal olnud kristlik palvela, mille 6. sajandil ehitas uhkeks basiilikaks Justinianus. Käime Karjaste väljal, kus säras kord Petlemma täht, uurime Piimagroti kabelit, miks on seal nii valge lubjakivi, jalutame Petlemma vanalinnas.
Petlemmast lõunas asub Hebroni linn, kus on nn Sõprade pühamu: samas hoones, endises suures katedraalis, asuvad nüüd nii mošee kui sünagoog. Mošee poolel on näha ava, kust pääseb Makpela koopasse, kus puhkavad esiisade Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi, kes kristliku usu vahendusel on niisiis meiegi esiisad, luud. (Vahel võib juhtuda, et Hebronisse ei pääse. Sel juhul tuleb piirduda muude paikadega lähikonnas.)
Hommiku- ja õhtusöök.
VI päev – teisipäev
Bussiga mööda Surnumere kallast ja Juuda kõrbe. Kui veel pole jõudnud, siis vaatame Tell Jeeriko varemeid.
Edasi sõidame Qumrani kloostrisse, kus mõningatel andmetel elas ka Ristija Johannes ning mis on kristluse kujunemist vorminud rohkem kui üldiselt teada. Kõrbevaated, looduselamus ühes ajalooga. Päeva lõpetab Ein Boqeq, ujumiskoht Surnumeres. Ööbima sõidame Jeruusalemma. Võimaluse korral jalutame soovijatega pimedas õhtuses linnas.
Hommiku- ja õhtusöök.
VII päev – kolmapäev
Tublisti jalgsikõndimist, korduvalt küngastest üles ja alla.
Hommikul teeme kõrvalpõike Betaaniasse, kus asub Piiblist tuntud Laatsaruse haud, kelle Jeesus ellu äratas. Sealt sõidame Õlimäele bussiga ja edasi matkame juba jalgsi. Teele jäävad Taevaminemise mošee ja vaateplatvorm, kust avaneb vaade üle Kidroni oru Jeruusalemma linnale. Orgu laskudes külastame Kõigi Rahvaste kirikut, Ketsemani aeda ja grotti, Maarja hauakirikut. Puhkame jalgu ja suundume vanalinna, kust algab Via Dolorosa, kannatuste tee, mis viib välja Jeesuse hauakirikusse, ühte kuulsaimasse pühakotta kogu maailmas.
Vaba aeg. Ööbimine Jeruusalemmas.
Hommiku- ja õhtusöök.
VIII päev – neljapäev
Jalgsikõnni päev.
Jeruusalemm: Vanalinn, Siioni mägi, kus asub viimase õhtusöömaja saal ja Maarja uinumise kirik. Kuningas Taaveti hauamälestusmärk. Edasi laskume alla Nutumüüri äärde ja püüame külastada ka Templimäge (Kaljumošeed). See võimalus sõltub palju kohalike suvast.
Vaba aeg. Hommiku- ja õhtusöök.
Ärasõit. Öine lend Tel Aviv – Riia.
IX päev – reede
Saabumine Riiga. Hommikul on vastas buss, mis viib läbi Pärnu Tallinna.
Üldiselt oleme seni saanud külastada programmis nimetatud paiku. Võib siiski juhtuda, et mõnesse kohta praegu ettenägematute asjaolude tõttu ei pääse, sest saabumise ajal kestavad juutide paasapühad.

Giid Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Tallinna Jaani koguduse õpetaja Arne Hiob, tel 5648 2700, e-post Arne.Hiob[ät]eelk.ee,
koordinaator Juune Holvandus, tel 5568 1181, e-post Juune7[ät]yahoo.com