Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Tähtpäev »

Peep Audova hindab vaimu vilju

13.09.2023 | | Rubriik: Tähtpäev

Tõde teeb vabaks, aga ei ole alati mugav – nii arvab hiljuti 80aastaseks saanud emeriitõpetaja Peep Audova, kelle füüsist on aeg küll kimbutamas, ent kelle vaim on jätkuvalt imetlusväärselt särav.


Me kohtume Valga hooldekodu külastustoas, kuhu eakas vaimulik põetaja toel jõuab. Kui ratastoolis istuvas vanas mehes on esiti raske ära tunda kunagist toeka olemisega vaimulikku, siis juba esimeste lausete vahetamise järel tunnen kergendust – aeg ei ole röövinud meie kiriku arvamusliidrite hulka kuuluva isiksuse vaimsust.
Valga linnas kirikuõpetajast isa ja kooliõpetajast ema perre sündinud ning siia piirilinna ka hiljem oma kodu rajanud Peep Audova tunnistab, et vaimuliku ametisse pani teda aeg ise. „Ma tõesti ei oleks seda valinud ja möönan tänagi, et minus puudusid vajalikud eeldused – ma ei ole rahvamees,“ tunnistab Audova ning on nõus, et suuresti just okupatsioonivõimu survel ta kohe pärast Valgas keskkooli lõpetamist usuteadust kirikukooli ka õppima läks. Kui riigivõim olnuks teine, vast oleks siis hea õppeedukusega ärgas noormees hoopis Tartu ülikooli ajalugu tudeerima asunud. Et see plaan olnuks aga mõeldamatu, selle tegi abituriendile diskreetselt selgeks kooli direktor ise – selliste vaadetega noorsandile polevat need uksed avatud.
„Olen tänulik, et sattusin kokku vabamõtlejatega,“ muheleb vanahärra, nimetades õpingukaaslastest Toomas Pauli, Vello Salumit ja Jaan Kiivit nooremat. Ühiselt kuuluti vanameister Uku Masingu jüngerkonda. „See, kes ma olen, olen suuresti tänu Masingule. Vaadake, Masing asus mind harima minu tasemest,“ toonitab Audova ning räägib, et Uku Masing andis noormehele raamatuid, mille sisu hiljem süstemaatiliselt arutati. „Need kohtumised mind kujundasid. Ta lasi mul loetust rääkida ning juba tema ilmest mõistsin, kui lähedale ma tõele olen,“ räägib Audova ja mäletab Uku Masingu mõrkjat naeratust, mille sisuks oli kriitika – loetut pole mõistetud. Et tõde teeb vabaks, kuigi ei pruugi olla meeldiv, see mõte sai Audovale just siis omaseks.