MPÕK: Euroopa Kirikute Konverentsi otsus on poliitiline
20.10.2008 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklid
Moskva patriarhaadile alluv Eesti õigeusukirik (MPEÕK) tegi avalduse, milles kritiseeris Euroopa Kirikute Konverentsi täitevkomitee hiljutist otsust lükata tagasi MPEÕK soov konverentsiga liituda ning nimetas seda poliitiliseks.
MPEÕK teatas, et võttis täitevkomitee otsuse vastu sügava hämminguga. Avaldus meenutas, et aprillis viibis konverentsi delegatsioon Eestis ja kohtus MPEÕK-d juhtiva metropoliidi Korneliusega. Selle visiidi ajal tehti avalduse järgi kindlaks MPEÕK vastavus konverentsi nõuetele.
MPEÕK teatas oma avalduses, et peab seetõttu täitevkomitee otsust poliitiliseks, mis põhineb mittekristlikel kaalutlustel.
MPEÕK meenutas, et Konstantinoopoli patriarhaadiga seotud Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik (EAÕK) sai konverentsi liikmed juba mullu novembris ning MPEÕK vastuvõtmine olnuks õiglane.
MPEÕK kinnitas, et soovib jätkuvalt saada konverentsi liikmeks. Avaldus toetas täielikult Moskva patriarhaadi otsust peatada oma osalus Euroopa Kirikute Konvrentsi töös.
Samas on Moskva patrirahaat korduvalt astunud välja Konstantinoopoli patriarhaadiga seotud EAÕK osalemise vastu rahvusvahelises kirikuelus.
Muu hulgas on Moskva patriarhaat sellega sidunud oma osalemise dialoogis Vatikani ja anglikaani kirikuga.
Moskva patriarhaadi käitumist ajendab arvamus, et Eesti aladel elavad õigeusklikud on seitsme sajandi jooksul kuulunud Vene õigeusukirikusse. Sellest seisukohast lähtudes on Moskva patriarhaat korduvalt tauninud EAÕK registreerimist Eesti siseministeeriumi poolt 1993. aastal ning selle taastunnustamist Konstantinoopoli patriarhaadi poolt 1996. aastal.
Nii lükkas vene õigeusu piiskoppide kogu 2000. aastal tagasi Konstantinoopoli patriarhaadi ettepaneku tunnustada EAÕK-d. Sama kogu otsustas, et Vene õigeusukirik ei osale neil õigeusklike foorumeil, kus on ka EAÕK esindajad.
EAÕK metropoliit Stefanus on BNS-ile öelnud, et väited EAÕK asutamisest 1996. aastal ei vasta lihtsalt tõele, sest EAÕK sai autonoomia juba 1923. aastal.
Stefanuse sõnul tekitab Moskva patriarhaadi hoiak konflikte ning EAÕK küsimuses on patriarhaat end ülejäänud õigeusumaailmale vastandanud.
Samuti on rahvusvaheline ajakirjandus viidanud Moskva patriarhaadi soovile saada endale praegu Konstantinoopoli patriarhaadi käes olev juhtroll õigeusumaailmas.