Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Lembit Tammsalu: jõudsin kirikusse muusika kaudu

27.09.2023 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Audru, Tõstamaa, Varbla ja Hanila kogudust teeniv ja kooliõpetaja ametit pidav Lembit Tammsalu tähistas suvel juubelit. Kui oleks võimalik, siis sooviks ta keskenduda üksnes kirikutööle.

„Kass kirikus? Tõesti?“ kuulen õp Lembit Tammsalu imestava häälega telefoni lausuvat. On neljapäev, mis tähendab, et punane kassivolask, kes Audru kiriku aknal möödujale vastu vaatas, on pühakojas pühapäevast, seega juba neljandat päeva. Kõnele järgneb teine, et kirikumees läheks asja uurima. Hiljem saame teate, et kass on vabadusse päästetud, aga pühakojast ta nii lihtsalt välja minna ei soovinudki. Tundub, et hakkas meeldima.

Vahejuhtum tekitab elevust ja paneb rääkima erinevatest sündmustest loomadega kirikuhoones. Lood voolavad maheda voona ja igasugune n-ö jääsulamine usutluse õnnestumiseks jääb vahele. Kui sageli leitakse intervjuu tegemiseks omaette privaatsem paik, siis Tammsalude õdus ja külalislahke Paikusel asuv kodu kostitab mind suurpere suminaga. Intervjuu on peresündmus, oma panuse annab ka lasteaednikust abikaasa Monika, uudistamas käivad tütred Elli, Miina ja Hedi. Lembit Tammsalu hoiab oma vahetu, rahuliku ja isaliku olemusega kogu süsteemi koos. Abikaasa Monika kinnitab, et Lembit on parim abikaasa ja alati tema ning laste jaoks olemas.

Alustan usutlusega, aga üllatused ei lakka. Kui olen kohanenud vahemereliku pereidülliga, siis heliseb uksekell ja sisse astub Tartu kõrgemas kunstikoolis bakalaureuseprojekti „Mees ja Jumal“ tegev fotograaf Olev Mihkelmaa. Temagi seab end diivanile ja ütleb viisakalt, et ärgu me lasku end segada. Enne veel jutustab, et projekti ideeks on duaalsus. Üks pool portreteeritavatest vaimulikest jäädvustatakse kirikuis, need on hästi sätitud ja selgepiirilised, klassikalised portreed. Teine osa fotodest pildistatakse koduses, vabas miljöös.

Lembit ja Monika elavad Paikusel alates 2020. aastast, mil nad töönappuse tõttu pidid Virtsust Lembitu sünnilinna Pärnu lähedale kolima. Õp Lembit võttis lisaks kooliõpetajatööle, mille leidis Pärnu Raeküla põhikoolist, teenida ka Audru ja Tõstamaa koguduse. Lääne praostkonnast jäid tema õlule Varbla ja Hanila kogudus. Kuidas viielapselise kärgpere, nelja koguduse ja pea täiskoormusega kooliõpetaja elu kulgeb, on meie järgmiste veel sooja suve hõngu õhkava õhtupooliku tundide teema.