Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kust tuleb ingerlane ja kes hoiab tema hinge?

02.08.2023 | | Rubriik: Kirikuelu

8.–9. juulini toimus Eesti ingerisoomlaste XXXII laulu- ja tantsupidu, päev enne pidu leidis aset seminar „Soome ja Eesti vaimulikud 1921–1991 ingerisoomlasi teenimas ja hingehoidu pakkumas“.

Tomi Kallanne on olnud juba aastaid EELK Soome Püha Peetruse koguduse liige ning möödunud sügisest alates ka koguduse õpetaja. Tema ajaloolasest abikaasal Reetta Kallannel on aga käsil väitekirjauuringud.

„Tallinnas on suurepärane võimalus teha uurimistööd, mis on seotud Klooga koonduslaagriga ning erinevate ajalootõlgendustega,“ viitab Reetta muuhulgas sõja ajal Eestisse sattunud ingerisoomlaste saatusele. Alljärgnevalt jagavad nad oma mõtteid selle osas, milline roll on vaimulikel ingerlaste hingehoiul ning kuidas see omakorda on seotud nende kultuuripärandi alalhoidmisega.

Soome Püha Peetruse kogudust kutsuti varem Tallinna Ingerisoome koguduseks. Täna tegutseb koguduse ruumides Pärnu maanteel ka Ingerisoomlaste Tallinna Selts. „Olen öelnud, et meie kogudus oli algselt Ingerisoomlaste Tallinna Seltsi vaimulik korporatsioon. Meie vanimad ja aktiivseimad liikmed on just ingerisoomlased, kellest paljud on ka seltsi liikmed. Koostöö on ikka veel tihe ning on tore, et koguduse õpetajal on koht ka seltsi juhatuses,“ selgitab Tomi.

Töö koguduse õpetajana ulatub muidugi kogudusest kaugemalegi – tänavu südasuvel pidas Tomi ingerisoomlaste tantsu- ja laulupeo raames palvehetked ning jumalateenistuse. Mis oli tema sõnum? „Kogudus on traditsioone ja mälestusi alal hoidev ühendus. Tänapäeva inimese usk on soome keeles öelduna „isade ja emade usk“. Luterlik usk ja eluviis on meile antud pärandusena, meie eesmärk on seda esivanemate eeskujul alal hoida ja edasi viia. Usk ühendab eri rahvusi ja põlvkondi, kuigi mõned kombed aja jooksul muutuvad. Ei ole vale olla huvitatud luterlikest kommetest ja traditsioonidest, isegi kui muidu ei oldagi usklik.“