Kirikute raamat – mitte ainult arhitektuurist ja kunstist
29.04.2014 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidIvar Sakk, Eesti kirikud. Reisijuht. Kujundanud Ivar Sakk. Ivar Saki, Krista Areni, Urmo Vaikla, Raul Vaiksoo, Kalle Vellevoo ja Leele Välja fotod. Ivar Saki skeemid ja kaardid. Kirjastus Sakk&Sakk, 2014. 480 lk.
Heal raamatul on ikka mõõtmeid, mis paberil kirjas ei ole, kuid millele loetav ja nähtav üsna vältimatult mõtlema suunavad. „Arhitektuuri- ja koduloohuvilisele rändurile, kes puhkuse või nädalavahetuse ajal Eestimaad avastama suundub” mõeldud põueraamat „Eesti kirikud” kuulub seesuguste mitmekihiliste trükiste hulka. Raamat näitab ammu loodud, kuid ka praegu olemas maailma. Küsimust nende kahe suhtest on ehk võimalik vältida vaid täiesti ilma „huvideta” rändajal.
Kuid kõigepealt raamatust. Ivar Sakk on Eesti kunstiakadeemia graafilise disaini ajaloohuviline professor, kelle sulest on juba ilmunud reisiraamatud „Eesti mõisad” (2003) ja „Läti mõisad” (2006). Kirikute raamatu formaat pole seega uus. Skeem, millele reisijuht on üles ehitatud, on järgmine: igale kirikule on pühendatud üks kuni kaks, harva ka kolm lehekülge. Kirjeldatud on kiriku asukohta, ajalugu, arhitektuuri(ajalugu), sisustust (kui on) ja seoseid kultuurilooga, enamasti kirikuga seotud isikute, aga ka sündmuste kaudu. Juures on alati vähemalt üks pilt, mõnikord ka kiriku põhiplaan. Tekstid ise on formaadipäraselt lühikesed. Esitatud andmestik on mõistagi kokku kogutud ilmunud kirjandusest, millest autor ise tõstab esile 1990. aastatel publitseeritud neljaköitelist leksikoni „Eesti arhitektuur”, kuid ka mitmeid teisi arhitektuuri- ja kultuuriloolisi kirjutisi. Kirikute reisijuht on konfessioonideülene, kaasates enamikku (vt Ivar Saki kommentaar,
Edasi loe Sirbist.