Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Katus Eliisabeti kiriku orelite kohal vajab vahetamist

24.08.2009 | | Rubriik: Online artiklid

Lihtne viis oma nimi ajalukku kirjutada on kinkida Eliisabeti kirikule katusekonstruktsioonide remondiks ja vanade katusekivide uute vastu vahetamiseks kuus miljonit krooni, seisab Pärnu Postimehes.

“Mehel või naisel, kellel on palju raha, aga pole kohe ideed mõne miljoni investeerimiseks, on oma nime jäädvustamiseks hea võimalus aidata kirikuhoone ära remontida,” ütles Pärnu Eliisabeti koguduse haldusdirektor Enn Müürisepp tõsiselt.
Ehitushooldekonsultant Lea Stroh koostas 2005. aastal aruande Eliisabeti kiriku tervisliku seisundi kohta. Seal on 53 leheküljel loetletud ja fotode abil lausa näpuga näidatud sadakond tõvestavat tunnust, mis vana kivihoone kallale olid pääsenud.

“Enamiku kõige ohtlikumaid kohti oleme ära remontinud, aga katusekonstruktsioonide tõeliselt halb seis tuli nähtavale alles katusekarniiside remondi käigus,” märkis Müürisepp. “Talad on nüüd õhu kätte toodud, nii et pehkimisprotsess on peatatud, aga ikka on konstruktsioonides veel nõrku kohti, eriti külg- ja pealöövi ristumiskohas, kus katusealune vihmaga endiselt märgub."
Korjandusest saadud raha eest sai Eliisabeti kirik lõhkilöödu asemele 1825. aastal uue kella ja oma esimese oreligi 1845. aastal. Kodanike annetuste abil tehti kirikule 1850. aastal esimene suurem remont, nagu ka esimene juurdeehitus, mis sai valmis 1893. aastaks. Viimase sündmuse suurim heategijagi on teada. See oli parun Stael von Holstein, kelle käsi kõige lahkem oli.

“Näis, kas tänapäeval on järgijaid, kes kiriku remondile sel viisil õla alla panevad,” märkis Müürisepp.

Koguduse õpetaja Enn Auksmann ütles, et kõige õigem oleks, kui kogudused ise suudaksid oma hooned remontida, ent ühelt poolt ei olda selleks suutelised, teisalt poleks see koguduseliikmete suhtes kõige õiglasem, kuna nende panus on niigi suur.

“Kirikud on avatud nendelegi, kes kogudusse ei kuulu, kuid siiski aeg-ajalt kirikusse satuvad, olgu siis vaimulikele talitustele või kontsertidele,” märkis Auksmann. “Seega peaks olema mõistetav, et kirikuid tuleb aidata korras hoida väljastpoolt kogudusigi.”