Slava Ukraine
Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Igapäevane leib

08.10.2008 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal. Ps 145:15

Kas pole see arusaam vananenud? Tänapäeval ei oota kõikide silmad enam Jumalat ega Tema ande. Põllumehed on ju need, kes teevad tööd ja saavad saaki – ilma Jumala abita, nagu paistab? Meie ise ju küpsetame ja paneme toidu lauale?
Mõtleks siiski paremini järele. Kas saab inimene tegelikult vilja kasvatada? Ei viljaseeme ega viljakas muld ole põllumehe looming. Ei sõltu temast ka päike ega vihm. Põllumees saab luua kasvuks paremaid tingimusi, kuid mitte kasvatada vilja. Sorte on aretatud paremaks, kuid mitte loodud mõnd uut, täiesti enneolematut vilja. Isegi valminud vilja koristamiseks on tarvis soodsaid ilmu, muidu jääb vili põllule.
Tõepoolest – kõik eluks vajalik on meile antud, mitte meie enda tehtud. Ja antakse üha. Kaetud toidulaud on üks neid asju, mis võib tunduda endastmõistetav. Kas taipame tänada Teda, nähtamatut, kes on kõik valmistanud juba ammu enne meid – ja valmistab üha?

Aare Kimmel

33 kommentaari artiklile “Igapäevane leib”

  1. Harri Kingo ütleb:

    Kõik see, mis siin öeldud vilja kohta, võib kohaldada ka inimese kohta. Inimesed kaasajas sageli arvavad, et nad loovad iseennast, kuid tegelikult pole inimene enese looja. Me saame oma arengule luua vaid paremaid tingimusi, me saame oma potentsiaale ära kasutada, avada, tegelikustada, kuid me pole ise endale neid potentsiaale andnud ega loonud, me pole enese loojad. Meile on kõik eeldused antud – annetatud, meie saame neid vaid enda ja maailma heaks kasutada ja täiusutuda.

    Jeesuski õpetas meile paljut just näidete läbi, mida ta tõi taime- ja loomariigist. Ja miks mitte – eks kõik allu ju jumalikule asjade korrale, asjade seatusele taeva all ja taevaski – jumalikule seadmusele.

  2. pagan Mihkel ütleb:

    Aga mul pole arvutit,elektri pealt hoian kogu aeg kokku, põletan küünlaid ja televiisorit ka ei ole, ainult vana raadio.Tööle ei võeta ,sest mul pole kindlat eriala, olin laohoidja ja valvur.Vahel saan juhuslikke tööotsi ja siis olen taevani õnnelik.Ehk oskate mulle soovitada töökohta, kus minusugune 54 aastane mees võiks rabadahinge eest?

  3. Anu ütleb:

    Aga hr. Kingo mu arust on Mihkel väga hea inimene, ainult hirmssti hädas.Ja kus taseda vaimset leiba võtab, kui ta pole ristitudki ja kodus pole ka televiisorit.Aga Jumalale tänu Piiblit ta loeb hoolega,ehk ühel päeval ta ärkab Meie Issandale Jeesus Kristusele.

  4. Anu ütleb:

    Armas vend Harri, kas mavõin Teid niiviisi kutsuda?Jah, ma olen ära teeninud selle nimetuse, kuid ma tahan ju ennast parandada.Ma austan teid väga ja pean teid väga väga TARGAKS!Ma loen teie pikki kirjutisi,muidugi raske on mul aru saada füüsikast ja budismist, mida te nii sügavalt tunnete.Mavõtsin oma vana füüsikaõpiku välja ning hakkasin hoolega uurima,et teist paremini aru saada.Ka budismist tean ma vähe ja raamatukoguhoidja ütleb ,etmeilpole siin ka.Pean linna sõitma, et osta.Mul on 17 aastane poeg, kuigi olen ise ainult 35-aastane.Sain lapse juba gümnaasiumi viimases klassis.Armusin.Tahtsin ülikooli minna eesti keelt ja kirjandust õppima,et tulla kodukanti õpetajaks, aga elu läks teist teed ja haridus jäi pooleli.Ja ega ma teab mis hea õpilane olnud.Aga eesti kirjandusest meeldib mulle väga Mats Traat,räägib eeslastest ja ajaloost.Luuletused ka arusaadavad maainimesele.Mu isa ka hindab teda väga, kuigi mu teada Traat teab mis usklikei ole.Ma tulin just korraks kodunt, et Eesti Kiriku kommentaare lugeda, ega ma enne kolmapäeva enam tulla ei saa, siis tuleb meie armastatud lehe uus number ja ma ootan seda suure igatsusega.Ja nüüd äkki – te ütlete, et olen ****.Kalli vend Harri, mul oli juba ammu kavas kutsuda teid minu laste koduõpetajaks,te haarate ju kõike lennult, aga mu poeg on just loodusteadustega hädas.Ehk tulete ja aitate teda, siis tutvute ka minuga, pakun teile maatoitu ja ka raha, isa jätab kogu pensioni minu kätte, ega me väga VAESED OLEGI.Andestage mu pikk jutt, aga see tuleb südamest.Vastake mulle siiralt ja ma loen teie kirjutist kolmapäeval.Kahjuks läks mul teie meiliaadress kaduma ning nüüd kirjutan siia.Jumal olgu teiega ja teie perega.Ah jaa, kui tohib küsida, kui vana te olete?

  5. Eremiit ütleb:

    Ei maksa pahandada Anuga, armas vend Kingo , ta ju hindab Teid nii kõrgelt ja usaldab Teid täiesti. Ärge petke inimese lootusi ning Jumala halastuse nimel , vastake talle. Tal oleks sellest ju väga hea meel. Ehk leiate mõne julgustava sõna, ta ju elab oma pattu sügavalt läbi. Homme ta lubas ju tulla lehte lugema, halastage ta peale. Kui muud te ei taha, siis jätke talle oma koordinaadid, küllap ta kirjutab teile ja ei raiska enam leheruumi. Usk, lootus ,armastus nagu ütles Paulus, kellest Te nii pikalt räägite, hindaks seda sammu väga, sest Paulus rõhutas ju, et kõige tähtsam on ARMASTUS.

  6. Eremiit ütleb:

    Jälle lugesin alguses olevat hr. Kingo kommentaari hoolega. Seal on “Jumala seadmus”. Mul tuleb meelde, et see ” seadmus” on budist Linnart Mälli leiutatud termin. Tahab Dharmat ära ütelda. Eks ta ikka veidi kohmakas sõna ole. Lugejatele, kes harjunud kristlikus keelepruugis Uue ja Vana Seadusega võib see “seadmus” segadust tekitada. Preester Amalie juba kirjutab, et hakkab hulluks minema. Hoidku Jumal meid selle eest, et keegi meist Psühhiaatriakliinkusse satub vend Kingo jutu tõttu.

  7. Harri Kingo ütleb:

    Pole sel sõnal “seadmus” häda midagi. See tähendab asjade korda, asjade üldist seatust.

    Sõna “seadus” on minu jaoks liiga juriidilise tähenduse ja normatiivse varjundiga – see tähistab normi, eeskirja, reeglit, keeldu jms.

    Õige, et L.Mäll – meie ühine tuttav – on selle sõna käibele toonud. See on hea ja sisukas sõna. Kuigi, ma ei arva, et see hõlmaks idamaise “dharma” tähendust.

    Sellele “seadmusele” saab tuua teise sõna paralleeliks – “teadmus”. Mis võiks tähistada sellesama üldistava seadmuse teadmist, omaksvõttu ja järgimist.

    Kaks kena sõna. Ei näe häda miskit.

  8. Harri Kingo ütleb:

    Siit on võimalik edasi minna ja öelda:

    seadmuse teadmus
    teadmuse seadmus

    Mis on häda, kui meie abivahend keel on veidi rikkam ja väljendusrohkem?

  9. Vaikne ütleb:

    See läheb rohkem sinna Idamaade filosoofilise sõnavara kanti. Kas meil oma sõnadest ei jätku?
    Äkki läheb nii, et algul toome sõna, siis sõnad ja lõpuks kogu Ida filosoofia kristluse asemele.