Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Haljala kiriku keskaegne põrand on taas nähtav

14.06.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Haljala kiriku kooriruumi laudpõranda alt tuli välja hästi säilinud vana keskaegne kivipõrand ning vammi täis puitpaneelide eemaldamine tõi seintest nähtavale nišid. Ei puudunud ka leiuraha – 5 kopikat aastast 1860.

Viimase kuu aja jooksul on EELK Haljala kiriku kooriruumis tehtud remondi käigus välja toodud keskaegne paekivipõrand, milles on ka hauaplaate.

Koguduse õpetaja Margit Nir­gi sõnul tekkis aimdus hauaplaatide olemasolust mullu kevadel, mil ta leidis rootsi kunstiajaloolase Helge Kjellini üles joonistatud Haljala kiriku joonised.

Kunstiajaloolane Juhan Kilu­mets OÜst Rändmeister ütles, et kivipõrand on suurepäraselt säilinud. "Laudpõranda eemaldamisel tuli välja ilus ajalooline kivipõrand, mida oli vaja ainult puhastada. Harva näeb nii terviklikke asju välja tulemas," selgitas ta.

Kilumets rääkis, et põrand koosneb kolmest ajaloolisest ladestusest, milles on keskaegsete hauaplaatide fragmente, rootsiaegseid põrandamaterjale ning XVIII-XIX sajandi kivimaterjale. "Tõenäoliselt oli seda põrandat viimati sätitud XIX sajandil ja siis tervikuks seotud," lisas Kilumets.

Õpetaja Margit Nirgi selgitas, et kiriku põranda alla ostis jõukam rahvas matmispaiku, kuni Katariina Suure otsus selle lõpetas. Ühe hauaplaadi sai dateerida aastasse 1770 ning Nirgi sõnul kuulub see Vihula mõisnikule.

Edasi loe Virumaa Teatajast.