Eesti Evangeelse Alliansi läkitus palvepäevaks tagakiusatud kristlaste pärast maailmas
10.11.2008 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklid
Pidage meeles vange, nagu te oleksite kaasvangid ja kurja kannatajad, sest ka teie olete alles maises ihus.
Heebrea 13:3
Eesti Evangeelne Allianss kutsub üles kõiki kristlasi Maarjamaal ühinema pühapäeval, 16.novembril eestpalvega tagakiusatud ja kannatavate kristlaste pärast kogu maailmas. Meil eestlastena on eriliselt põhjust tänada Jumalat, et tohime avalikult tunnistada oma usku, käia segamatult kirikus, lugeda emakeelset Piiblit ja muud vaimulikku kirjavara ning omada kristlikke meediaväljaandeid. Kõike seda ei olnud isegi veel 20 aastat tagasi. Nendele positiivsetele muutustele meie elus aitasid kindlasti kaasa ka paljude maade kristlaste eestpalved.
Väga mõtlemapanev on fakt, et ainuüksi 20. sajandil on olnud rohkem oma usu pärast kannatajaid, kui eelneva üheksateistkümne sajandiga kokku. Hinnanguliselt arvatakse igal aastal oma elu jätvat 160 000 kristlikku märtrit maailmas.
Usuvabaduse uurijad on koostanud aastaid pingeridu maadest, kus kristlaste olukord on kõige raskem. Möödunud, 2007. aasta esikümne moodustasid sellised riigid, nagu Põhja-Korea, Saudi-Araabia, Iraan, Malediivid, Bhutan, Jeemen, Afganistan, Laos, Usbekistan ja Hiina. Tegemist on eelkõige kommunistlike ja muhameedlike maadega. Viimasel ajal on kristlaste tagakiusamine üllatuslikult suurenenud ka Indias. Kui Iraagis oli enne sõjategevuse algust kristlasi 3% rahvastikust, siis nüüd on sajad tuhanded pidanud põgenema riigist, kus põletatakse kirikuid ja tapetakse kristlasi.
Lood usuvabadusega ei ole korras ka ennast euroopalikuks riigiks pidavas Türgis, kus viimase saja aasta jooksul on kristlaste osatähtsus rahvastikust kahanenud 20%-lt vaid 0,2%-le. Samal ajal nõutakse valjuhäälselt mošeede ehitamise õigust Euroopa suurlinnadesse. Venemaal, kus kommunismiga öeldakse avalikult lõpparve tehtud olevat, piiratakse järjest enam töö- ja elamislubade andmist välismaistele misjonäridele. Seda rida võiks pikalt jätkata.
Kui Heebrea kirja autor kutsub meeles pidama vange, kes kannatasid juba siis oma usu pärast, tähendab see enamat kui vaid nende meenutamist ja aeg-ajalt neile kaasa tundmist. Meid kästakse nendega, kes ka täna Kristuse pärast kannatavad, ennast samastada. Sest niikaua, kui me oleme maises ihus, võib meidki tabada sama saatus. Seepärast pidagem meiegi meeles kõiki usu pärast ahistatud ja ohustatud vendi ning õdesid laias maailmas ja palvetagem nende pärast.
Mihkel Kukk
Eesti Evangeelse Alliansi presidendi kt.