Analüüs: Kas uus EELK peapiiskop tuleb Haapsalust ehk mis võimalused on Tiit Salumäel?
24.11.2014 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidLoetud päevade pärast saame teada, kas Läänemaa ühest tuntumast inimesest, praost Tiit Salumäest saab ka Eestis väga tuntud isik – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop. Selleks, et mõista, kuidas peapiiskoppi valitakse, millised on valimise nõuded ja kui suured on Tiit Salumäe võimalused seda eesti luterlaste jaoks olulisimat ametikohta saada, võtab Läänlane kokku viimase aja sündmused ja selgitab, kuidas kirikujuhti valitakse.
Selle ameti tähtsust kirikueluga vähe kursis olevale ilmalikule lugejale lahti seletades saab võrdluse tuua Eesti Vabariigi presidendi ametiga. Peapiiskop on piltlikult ja lihtsustatult öeldes eesti luterlaste president. Raske öelda, kui paljusid inimesi esindab Vabariigi President ehk kui paljud inimesed jagavad samu väärtusi. Peapiiskopi puhul on asi lihtsam: EELK 2013. aasta andmete põhjal on luterikirikul 157 500 liiget. Liikmeannetajate arv on küll kümne aasta jooksul vähenenud umbes neljandiku võrra (41 000-lt 31 000-le), ent luterlaste koguhulk on siiski muljetavaldav.
Kindel on see, et enamik EELK liikmeid jagavad kristlikke ning seega peapiiskopi üldisi väärtusi, kuigi niisama lihtsalt üldistada ei saa. Ka kirikuringkondades on eri huvide ning väärtuste kandjaid, kelle arusaamad erinevad teineteisest vahel päris palju. Meenutame kas või suhtumist kooseluseadusse või sellesse, kas naised on kirikuõpetajana aktsepteeritavad. Need kaks näidet on küll relieefsed, aga siiski kõnekad ja avalikkusele meeldejäävad.
Edasi loe Läänlasest.