Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Jänes jätkab võitlust Niguliste eest

19.06.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Riigikohus jättis jõusse Tallinna linnakomisjoni otsuse tunnistada Niguliste kirik tagastamis­kõlblikuks Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule (EELK), kuid kultuuriminister Laine Jänese kinnitu­sel jääb hoone sellest hoolimata riigi kätte.
 
Jänese sõnul kohandati Niguliste kirik juba taastamistööde käigus spetsiaalselt kunstimuuseumi vana kunsti kollektsiooni eksponeerimiseks, mistõttu tuleks see jätta endiselt riigi omandisse.

«Niguliste on pealinna ja kogu Eesti kultuurielus olulisel kohal, seal säilitatakse ja eksponeeritakse hinnalisi kunstiväärtusi just nimelt muuseumile ettenähtud erilistes tingimustes,» lisas ta. «See on olnud nii juba enam kui veerandsaja aasta jooksul.»

Vastates küsimusele, mida kultuuriministeerium Niguliste kiriku riigi omandis säilimise nimel ette kavatseb võtta, jäi Jänes napisõnaliseks ning märkis vaid, et edasine tegevus on kavandamisel. Kõige tõenäolisem on see, et kultuuriminister viib valitsusse otsuse jätta muuseumina kasutusel olev kirik EELK-le tagastamata, sest see on riigile niivõrd oluline kultuuriobjekt.

Niguliste kirikus olevate paljude kultuurivarade seas on ka näiteks fragment Bernt Notke hindamatust «Surmatantsust», mis on üks kuulsamaid kunstiteoseid Eestis.

EELK tahab kirikut tagasi

«Me oleme kultuuriministriga samal seisukohal ja muuseumi seisukoht on jätta Niguliste tagastamata kui vajalik kultuuriobjekt,» sõnas Postimehele ka Niguliste kiriku haldaja Eesti Kunstimuuseumi kommunikatsioonijuht Marika Pärn.

EELK kantsler Urmas Viilma tõdes, et EELK on Niguliste tagastamisel olnud alati õigustatud subjekt ega kavatseks tagastamise korral mitte kuidagi välja tõrjuda Niguliste kiriku kunstiväärtusi ega aktiivset muusikategevust. «Niguliste kirik on ja jääb nii või teisiti kultuuriobjektiks, muuseumi- ja kontserttegevus ei kaoks sellest hoonest ka siis, kui sellest saab kirik sakraalses mõttes,» lisas ta.

Tallinna abilinnapea Eha Võrgu sõnul oleksid kultuuriminister ja valitsus võinud kohe otsustada Niguliste tagastamata jätta ning riigikohtuni välja viinud vaidlusega raha ja aega mitte raisata. Võrk näeb kultuuriministri ja valitsuse otsustamatuse taga riigi soovi, et EELKga võitleks linn ise.

Edasi loe Postimehest.