Usuteadlane tuvastas müstikakogemuse allika
11.11.2009 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidInimlik võime kogeda müstilis-religioosseid elamusi võrsub samast neuroloogilisest allikast, kus tekivad ka seksuaalsed orgasmid, tõestati sel nädalal Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöös.
«See on akadeemilise vabaduse triumf Tartu Ülikoolis,» iseloomustas meditsiiniteooria ja -eetika dotsent Andres Soosaar sündmust, mis leidis mardilaupäeva õhtupoolikul aset Tartu Ülikooli nõukogu saalis.
Usuteaduskonna doktorant Roland Karo (36) kaitses seal nimelt oma doktoritööd pealkirjaga «Eros ja müstika. Kas müstilised teadvusseisundid on seksuaalsete reaktsioonide kõrvalproduktid?».
Just selline julge ja traditsioonilistesse raamidesse mittemahtuv teemapüstitus andiski põhjust pühitseda akadeemilise vabaduse võitu.
Nii piiripealse teemaga väitekirja kaitsmisele lubada polnud usuteaduskonna nõukogule kindlasti kerge, uskus Soosaar. «Arstiteaduskonna nõukogu oleks samas seisus, kui seal soovitaks kaitsta tööd teemal «Piibli-ühiskondade tervishoiusüsteemide korraldusest»,» tõi dotsent näiteks.
Karo dissertatsiooni pealkirjas küsimärgi alla seatud väite esitasid 2002. aastal USA psühhiaater Eugene G. d’Aquili ja radioloog Andrew B. Newberg. Nad oletasid, et võime kogeda müstilisi elamusi on kõrvalprodukt, mis tekib närvitalituse tasandil seksuaalse orgasmi kogemise võime kaasnähtusena.
Kogu artikkel Postimehes.