Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Valgas kohtusid kirikumuusikahuvilised

07.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Möödunud nädalal läbi viidud suurürituse kava oli kirev. Cimze seminar mõjus eriti emotsionaalselt neile, kes eesti muusikaajalugu õppinud. Külalisi vaimustas Ladegasti orel ja huvitas edaspidine koostöö Läti muusikutega.

Kolm päeva kestnud Hugo Lepnurme muusikapäevade programmis oli konverents, kontserdid, missa ja väljasõidud. Sellel, et üritus toimus mihklipäeva tähistamise ajal, oli oma mõte.

Kõikide pühadega, mil toimus inimeste elus muutusi, on muusikapäevade korraldustoimkonna eestvedaja Elke Undi väitel vanast ajast kaasnenud pidulikud rongkäigud ja missad, laadapäevad, mängud ja toimetamised.

Lepnurme muusikapäevade eesmärk oli eestvedaja sõnul tuua kirikumuusika teema esile mitmete ürituste ja kontsertidega.

Kontserdid ja missa

Muusika kõlas Valga Jaani kirikus rahvusvahelisel koraaliõhtul, Tartu Üliõpilassegakoori kontserdil, Balti- ja Põhjamaade organistide kontserdil ja missal.

Valli Ilvik pani üliõpilassegakoori laulma juba kiriku vahekäigus publiku keskel.

Koor kõlas nooruslikult säravalt, kuid laulude esituse emotsionaalsuses mängisid olulist osa mõtestatud pausid, millele sisu andmisel on Valli Ilvikul eriline oskus.

Koorisolistide hulgas oli ka kaks valgalast, mis kontserdi väärtust omal moel tõstis.

Esmakordselt pidas Valga kirik jumalateenistuse uuendatud kirikukorra järgi, nimetades seda missaks, nagu juba ammu teevad seda meie põhjanaabrid. Teenistuses oli oma osa õpetajal, kooril ja kogudusel. Missat juhatas õpetaja.

Kuna kogudus poleks oma osaga üksi hakkama saanud, toetas teda ja laulis koori osa Valga segakoor Rõõm, kellele see oli täiesti uus ülesanne.

Muusikuid vaimustas Cimze seminar ja koostöö Lätiga

Muusikapäevade korraldustoimkonna liikme, Tallinna Toomkiriku organisti Ene Salumäe sõnul õnnestusid muusikapäevad suurepäraselt. «Täpselt, nagu plaanisime ja veel natuke paremini,» ütles ta.

«Valgas rõõmustas ka see, et kohalik seltskond – õpetaja Heino Nurk, Ester Liinak ja organist Jüri Goltsov – tuli nii ilusasti meie ideede ja mõtetega kaasa,» lisas organist Kristel Aer.

«Kõige vähem teadsime aga lätlaste kohta,» tõi Salumäe välja. «Meeldivalt üllatas lätlase ettekanne. Loodan, et koostöövõimalus nendega annab meile veel väga palju. Lätlastega on meil sarnane ajalooline taust ja ka praegu sarnased olud, kuna riik ei toeta ei Lätis ega meil kirikut. Nii et oli üllatav, et üllatus tuli kõige lähemalt ja see oli positiivne.»

Küsimusele, ega muusikapäevadele mõjunud halvasti, et pühakoda on remondi ootel, vastas Ene Salumäe, et neil oli siin nii hea, et ei pandud seda tähelegi.

Et orel on korda tehtud, on Salumäe kinnitusel tänuväärne mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopa kultuuri jaoks. Valga haruldane Ladegasti orel on väga ilusa kõlaga. Seda ütlesid ka kõik külalised.

Valga kiriku töötaja Ester Liinaku sõnul oli tähtis, et kirikumuusikud kohtusid ja said rääkida. Konverents oli kultuurikeskuses, aga lõpetas oma töö pastoraadis. Nii oli Valga kirikul võimalus külalisi vastu võtta ka oma kodus ja seal tunti end veel enam ühtekuuluvaina.

Valga organistil Jüri Goltsovil oli neil päevil rõõm kuulda, et kõik külalised siinset pilli kiitsid. Nüüd sai ta kutse ka Soomes ja Lätis mängida.

——————————-

Kirikumuusikud

Balti- ja Põhjamaade kirikumuusika kontserdil mängisid:

Lelde Krastiņa (Läti)

Juhani Haapasalo (Soome)

Lennart Ericsson (Rootsi)

Catharina Ericsson (Rootsi)

David Scott Hamnes (Norra)

Kristel Aer (Eesti)