Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

18.09 Valgas on Balti- ja Põhjamaade kirikumuusika esindajad koos

18.09.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Valga võõrustab seitsme riigi kirikumuusikuid

Septembri kolmandal nädalavahetusel saavad Valgas, ja üldse esimest korda Eestis, kokku Balti- ja Põhjamaade kirikumuusika organisatsioonide esindajad, et vaagida probleeme ja koostöövõimalusi.

Muusikapäevade eestvedaja Hugo Lepnurme Muusikaühingu partnerid on Valga linnavalitsus ja Jaani kiriku kogudus.

«Baltimaades ja ka rikastes Põhjamaades on tänasel päeval kultuurisituatsioon, kus kirik on kaotamas oma rolli, ühiskondlikku sidusust ja järjepidevust. Rahvas ei tunne kiriku- ja rahvakalendrit ning pühadega seotud traditsioone, ei tunta ka liturgiat ega sellega seonduvat muusikat, isegi koraalilaulu traditsioon on katkemas ja ohus. Igal maal on selleks oma põhjused,» rääkis korraldustoimkonna liige Elke Unt kirikumuusikute ühisest murest, millest tahetakse koos üle saada.

Konverents peetakse kuultuurikeskuses. Jaani kirikus on koraaliõhtu, jumalateenistus ja kaks kontserti. Valkas külastatakse kunagises Cimze seminaris asuvat muuseumi, väljasõidul Viljandisse kultuuriakadeemiat, pärimusmuusika keskust ning Pauluse ja Jaani kirikut.

Koraaliõhtu muusikalise teostuse eest hoolitseb Tallinna Toomkiriku organist Ene Salumäe. Eelnevalt on palutud kõigi osalejate käest nende maad esindav koraal. Nii saab sel õhtul igaüks kaasa lüüa ja kirikulaule mitmes keeles laulda. Elke Undi sõnul tõotab sellest tulla rahvusvahelise kõlapinnaga vahva kontsert.

Pühapäeva, 28. septembri jumalateenistus kujuneb mihklipäeva missaks. Teenivad õpetaja Heino Nurk, Valga segakoor Rõõm Sirje Pässa juhatusel, külla sõitnud kirikumuusikud ja Valga organist Jüri Goltsov.

Ühel kontserdil esitab Tartu Üliõpilassegakoor Valli Ilviku juhatusel Cimze kuulsate kasvandike tuntud koorilaule, teisel mängivad Balti- ja Põhjamaade organistid Valga unikaalsel Ladegasti pillil oma maa orelimuusikat.

Küsimusele koostöövõimaluste kohta asetas Elke Unt rõhu muutunud poliitilis-kultuurilistele oludele, riikide iseseisvusele, inimeste vabale liikumisele, ühise Euroopa uutele võimalustele näha ja taas üles ehitada vanu sidemeid, mis hansalinnade ja paikkondade kirikuelus on aastasadu olnud.

Et neid muusikapäevi just Valgas peetakse, sellega tahavad korraldajad viidata, et 19. sajandil võis euroopalikult ühisele traditsioonile toetuvat rahvusvahelist muusikaharidust saada just siin ja mitmes keeles.

Valgamaalane oli mures, kuidas tunneb õpetaja Heino Nurk end külalisi vastu võttes, sest kirik vajab hädasti remonti.

«Tuleb öelda, et teeme remondiprojekti. Tegevusega ei saa oodata, kuni kõik asjad korda saavad. Mida rohkem üritusi, seda suurema tõenäosusega saab remont valmis,» ütles Nurk.

Kõik kontserdid, palvused ja osavõtt mihklipäeva missast on tasuta. Kes soovib osaleda konverentsil ja Viljandi väljasõidul, peaksid ühendust võtma projektijuht Elke Undiga [tel 5665 3136 ], kes on EELK Tartu Maarja koguduse muusik ning lõpetanud Sibeliuse Akadeemia muusikamagistrina.