28.11 Kihelkonna oreli ennistamise teine etapp on alanud
28.11.2007 | ek | Rubriik: Online artiklidPärast seda, kui Saksa-Balti Selts (Deutsch-Baltische Gesellschaft e.V.) toetas möödunud aastal Saaremaal Kihelkonnal toimunud rahvusvahelise sümpoosioni korraldamist, algas nüüd vanima Steini oreli restaureerimise teine etapp.
Saksa-Balti Seltsi Baden-Württembergi sõpruskonna tellimusel saab teoks ajaloolise muusikainstrumendi dokumenteerimine, kirjutas ajakirja Mitteilungen aus baltischem Leben novembrinumber.
Saksa-Balti Seltsi Baden-Württembergi sõpruskonna (Deutsch-Baltische Freundeskreis in Baden-Württemberg e.V.) on käivitanud ulatusliku kogumistöö.
Kihelkonna oreli ehitas 1805. aastal Johan Andreas Stein. See meister põlvneb Karlsruhe lähedalt Durlachist tänapäeva Baden-Württembergi liidumaal. 1890. aastal restaureeriti seda pilli põhjalikult, kuid pieteeditundega ning kohandati selleaegsetele vajadustele.
Instrumenti peetakse vanimaks suuremalt osalt säilinud kirikuoreliks Eestis, kusjuures selle tähendus ulatub Saaremaalt kaugele väljapoole. Orel on vaatamata oma osalt halvale seisukorrale endistviisi kasutusel.
Baden-Württembergi sõpruskond tegutseb selle nimel, et säilitada Kihelkonna kogudusele nende orel pühapäevasteks jumalateenistusteks, aga ka kontsertideks. Selleks on vaja kokku seada dokumentatsioon, mille alusel saaks korraldada edasisi ettevõtmisi. Nii saab muu hulgas säilitada ka Steini ehituslaadi ning sellise muusikariista tulevastele põlvkondadele kasutamiseks alal hoida.
Teie annetused on palutud kontole 2509183, märgusõna “Orgelspende”, BW-Bank Stuttgart, panga sihtnumber 600 501 0.
Meie Maa, 28. novembril 2007