Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

3.10 Viljandi kirikus kuuleb india ragasid ja Tagore luulet

03.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

5. oktoobril kell 18 võib Viljandi Jaani kirikus osa saada kontserdist «Diplomaatilised noodid — India. Ragad ajaloos ja tänapäevas», millega tähistatakse India iseseisvuse 60. aastapäeva.

Mängitakse traditsioonilisi india ragasid ja loetakse nendega sobivat Rabindranath Tagore luulet.

Kontserdi teises pooles liitub india muusikutega Eesti-Ameerika löökpillimängija Brian Melvin ja improvisatsioonid kanduvad tänapäeva.

«Raga on India traditsiooniline muusikavorm, mis seostub eri aasta- ja päevaaegade ning meeleoludega,» rääkis sarja «Diplomaatilised noodid» juht Heili Vaus. «Eestis tuleb ettekandele kaks ragat, sest kontserdid on ise kellaaegadel.

Kell 18 Viljandis kõlab raga «Puriya Dhyaneshwari». Seda mängitakse Indias päikeseloojangu ajal, kui preestrid süütavad esimesi lampe. Laskuva päikese värvidemäng taevas, saabuva pimeduse ootus ja kartus… Valdavad on pehmed toonid ja lõdvestunud meeleolu.

Rabindranath Tagoret peavad indialased oma rahva üheks suuremaks geeniuseks, kes on rikastanud kultuuri nii luule, proosa ja esseede kui maalikunstiga. 1936. aastal sai Uku Masing Tagorelt kirja, milles too tänab Eesti meest talle saadetud tõlkeraamatu eest ning on liigutatud oma teoste jõudmisest nii kaugesse maanurka.

Sarodimängija Avijit Ghoshi ühendab Tagore kunstiga pikaajaline õpinguperiood. Ta tudeeris muusikat seitse aastat Tagore-nimelises õppeasutuses, enne kui sai temanimelisest Rabindra Bharati ülikoolist doktorikraadi.

Muusikuna tutvustab Avijit Ghosh india klassikalist muusikat. Peale selle on ta pidanud Aasias ja Euroopas loenguid india muusika tervendavast mõjust. Nii et muusikateraapia ja stress management ehk stressi juhtimine on lisaks kontsertide andmisele üks tema olulisi tegevusvaldkondi.

Avijit Ghosh leiab, et muusika kuulamine on inimese väga tähtis suhtlemisvorm maailmaga. Õige muusika võib leevendada probleemidest vaevatud ja tervendada haiget saanud hinge. Kreekas tehti koos temaga dokumentaalfilm india muusika tervendavast mõjust.

Ameerikast Eestisse elama asunud Brian Melvin on üks tänapäeva kuulsamaid löökpillimängijaid. Ta on mänginud trumme nelikümmend aastat ning esinenud ja plaadistanud koos paljude modernse džässi ja maailmamuusika suurkujudega. Ta on biitlite loomingust inspireeritud Ameerika ansambli Beatlejazz juht ja asutaja.

India tablasid on Melvin õppinud Ustad Alla Rahka ja Zakir Hussaini juures ning kasutanud neid rohkesti oma projektides.

KONTSERT

Avijit Ghosh — sarod, keelpill

Bivash Sanghai — tablad, löökpillid

Brian Melvin — löökpillid

Jüri Aarma — lugeja

Allikas: korraldajad

Sakala, 3. oktoobril 2007

5 kommentaari artiklile “3.10 Viljandi kirikus kuuleb india ragasid ja Tagore luulet”

  1. Külaline ütleb:

    Kas Viljandi kultuurimajas on mingi avarii, et kultuuri edendajad seda kasutada ei saa? Või peetakse Jumala koja lagastamist saatanliku muusikaga normaalseks eesti ühiskonnas? See on ju Jumala au lahjendamine, nagu veini segamine veega. See, et keegi on ameerikast ja et muusika on vanast Indiast ei ole vabandatav püha koja au määrimiseks.Indias on tuhandeid jumalaid, seal on püha ka lehma uriin, mis on sellel kõigel pistmist maa ja taevaste looja Jumalaga, Jeesusega, kes oma surmaga võitis kogu selle saatana poolse alternatiivi.

  2. Külaline ütleb:

    ilmar soomere otsi üles jämejalast,tuleb koos astra rohtlaga,kes on ta med õde koguaeg olnud.välismaalt jälle otsid,kui 5 km vaja vaid sõita ja kutsuda.arst on lugupeetud inimene ja ära karda,et räägiks liiga palju.

  3. Külaline ütleb:

    Margot, sa seda laulu tead?:

    …Võib-olla sa jumalaks olla ei taha
    Nüüd kui kae sinu silmadelt kisti
    Ära katsugi risti pealt astuda maha
    Me lööme su uuesti risti…

  4. Külaline ütleb:

    Jah, kogu maailm on minemas seda teed. Mida vähem Jumalat, seda rohkem on kurjust ühiskonnas, olen seda Eesti puhulgi pidanud tõdema oma iga- aastastel külastustel.Sellepärast süda valutabki, kirikud lähevad ikka kaugemale algsest Kristusest, ikka rohkem religiooni ja maailma vaimu, suur rõhumine on usklike peal. Aga eks nii see on ette kuulutatudki, et kohtumõistmine algab lõpuks jumalakojast, kuhu antikristus endale trooni ehitab. Ja ikka ei saa vaiki olla, vaim kisub nende tuuleveskitega võitlema, kuigi…

  5. Külaline ütleb:

    Margoti mõtteid lugedes arvan, et ka Urbanus II võis öelda näiteks nii:

    Ei tohi olla mitmeti mõistmist.
    Jumal on üks.
    Mõõk ja tuli toovad rahu maa peale.