Johann-Christian Põder. Valimiskastieetika ehk kas valida südame või mõistusega?
01.03.2019 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidPõhimõtteliselt võib näha suurt väärtust selles, kui inimene oma südameveendumusi kalliks peab ja püüab vastavalt valides ka poliitikat kujundada. Siiski tundub, et veendumuste kõrval ei saa päris mööda ka tagajärgedega arvestamisest, kirjutab Johann-Christian Põder.
Valimiste ja valimisega seotud eetika on üks rakenduseetika valdkondadest, millele tasuks pöörata kindlasti suuremat tähelepanu. Olulised küsimused puudutavad nii valimiste õiglast korraldust, valimiskampaaniat kui ka üksikisiku valimisotsuseid. Valimiste korralduse ja võimaliku moderniseerimise osas väärib eetilist arutelu pikk rida teemasid, olgu need siis nimekirjade koostamine ja valimiskünnis, valijate kaasatus (vanusepiirid, lisahääl lastelt) ja valimise võimalik kohustuslikkus või eetilised küsimused, mis on seotud e-valimisega (privaatsus, usaldusväärsus jne).
Valimiskampaania puhul oleme praktikas näinud, et eetiline väärkäitumine tähendab tihti ka võimalikku õigusrikkumist (nt seoses rahastuse või reklaamiga). Lisaks tuleb aga küsida, kas valimisvõitlus ei ole nn negatiivse kampaania stiilis keskendunud sisu asemel oponentide mustamisele või liikunud libauudiste ja katteta udutamise valda. Ajal, mil Euroopas tõusevad esile populistlikud äärmusparteid, on eriti oluline panna tähele, kas mõni erakond ei flirdi seisukohtadega, mis on diskrimineerivad, õhutavad mõne ühiskonnagrupi suhtes vaenu ja võivad praktikas viia inimõiguste rikkumiseni. Eetiline pilk valimiste korraldusele ja valimisvõitlusele on inimväärse poliitika pärast hädavajalik.
Edasi loe ERR Uudistest.