Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Kirikujuhid kinnisvaraärist: me ei ahnitse, vaid aitame EELK-l rahaliselt nina vee peal hoida

14.05.2018 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti evangeelsel luterlikul kirikul on küll märkimisväärsel hulgal vara, aga palju suuremad kulud.

Tähelepanelikud jälgijad on märganud, et luteri kirik, õigemini selle juurde loodud firma OÜ Kiriku Varahaldus on viimastel aastatel osalenud mitmes kinnisvaraprojektis. Neist võimsaim on Tallinna südalinnas asuv Kentmanni 6 koloss, kus on korterid Eesti edukamatel ja ilusamatel. Kui kõva kinnisvaraarendaja on siis kirik?

Kiriku Varahalduse nõukogu esimees, ettevõtja Jüri Ehasalu ütleb, et ta on lausa kuulnud, et kirik olevat vanalinna suurim kinnisvaraomanik. „Siit ilmast lahkunud president ütleks selle peale, et tule taevas appi. Kus on see kinnisvara?” imestab Ehasalu. Ta loetleb, et nende omanduses on Niguliste, Püha Vaimu, Jaani ja Kaarli kirik ning alles hiljuti lisandus Toomkirik. Need on sakraalehitised.

Kaks tavahoonet neil vanalinnas siiski on, ühes asub usuteaduste instituut, teine, Toomkiriku vastas asuv maja on koduks konsistooriumile ehk kiriku keskasutusele. Nii instituudi kui ka konsistooriumi hoone renoveerimist toetasid suures osas Saksamaa sõpruskirikud. „See ongi kogu luteri kiriku vanalinna vara. Kus on rikkus? Kus on peidetud rahavood või mida on siin kadestada?” küsib Ehasalu.

Mõned magusad kinnistud

Kirikul on siiski magusaid kinnistuid väljaspool vanalinna. Tegemist on maadega, mis on olnud pikalt kiriku käes. Ehasalu kinnitab, et juurde midagi ostetud pole ja seda ka ei kavatseta. Mis puudutab Kentmanni 6 kinnistut, siis seal oli kirikul ammusest ajast maatükk, mille lihtsalt rahaks tegemist ei peetud õigeks. See pidi jääma mingil kujul kirikule ja hakkama tooma sissetulekut.

Edasi loe Delfist.