25.05 Tormasse külla
25.05.2007 | ek | Rubriik: Online artiklidAprillikuu viimasel pühapäeval sõitis Kärla koguduse naiskoor Torma kirikusse esitama ilusasti selgeks õpitud laule. See plaan idanes juba aasta algusest ja sai viimaks küpseks. Koor on üksteist aastat vana ja meil on õpitud palju ilusaid vaimulikke laule.
Kirikukoori juht on särasilmne, alati rõõmsameelne ja optimismi süstiv Ülle Vallaste. Enamasti oleme igal pühapäeval kooriproovis ustavalt kohal ja püüame laulda täies pühendumuses. Inglid on harjutusruumis ja toovad kaasa taevaliku puudutuse.
Laul teeb meele mõnusaks, kooriliikmed hoolivad ja toetavad üksteist. Lauljaid on 12, aga võiks olla rohkem – lasteaednikke, õpetajaid, meditsiini- ja kontoritöötajaid, päris lapseohtu ja pensioniealisi. Saatemuusikat teeb, kui saab, Ülle tütar Triin. Põhiliselt rõõmustame oma kiriku külastajaid, aga alati võtame osa praostkonna laulupeost, meid kutsutakse naaberkiriku tähtpäevadele. Me ei puudunud ka kahelt vaimulikult laulupeolt. Laulame matustel ja surnuaiapühadel.
Nüüd võtsime ette päris pika sõidu Eesti teise otsa. Oleme siiralt tänulikud, et meid nii südamlikult vastu võeti. Võõrustajaks oli sealne kirikuõpetaja Mehis Pupart koos koguduse liikmetega. Nägime oma silmaga, millises kaunis ja huvitavas paigas elab õpetaja Mehis Pupart.
Kirik sai ometi lõpuks oma õpetaja ja see on väga tähtis. Mehisega oleme ammu tuttavad, sest oli ta ju Sõmera hooldekodu Laatsaruse kiriku õpetaja ning me käisime üsna sageli ka sealseid kirikulisi lauluga rõõmustamas.
Sõit laabus kenasti, jõudsime aegsasti kohale ja saime hääled lahti laulda, kooli sööklas maitsvat lõunat süüa. Kirikus oli tavalisest rohkem inimesi. Saime ka kiita hästi kokkusobivate lauluhäälte eest ning sõit läks kindlasti juba selle pärast asja ette. Teenisid õpetajad Mehis Pupart ja Kärla kiriku õpetaja Rene Reinsoo.
Energiline Torma koguduse vanem Peeter Keiv tutvustas meid kohaliku ajaloopärandiga, rikkaliku vaimuelu ja kultuuritaustaga koha eluoluga. Meist keegi polnud varem Tormas käinud ning seda enam olid meie silmad lahti ja kõrvad kuuldel, kui räägiti huvitavalt ärkamisaegsest kultuurikeskusest.
Kuulsime, et valla rahvas peab lugu omakandi nimekatest inimestest ja teab ilmekalt rääkida, kui suur jälg on maha jäetud nii eesti keelde ja kirjandusse, teistesse kunstivaldkondadesse kui ka põllumajandusse. Tormast läbi kulges Riia-Peterburi maantee, mille mõju ümbruskonna elu edendamisel on olnud märkimisväärne. Maanteed mööda sõitsid Paul I, Katariina II jne. Ning nad peatusid Torma mõisas.
Sealtkandist on pärit ja seal elanud mitmed omal alal silma paistnud, edumeelse mõttelaadiga haritlased ja ühiskonnategelased. Köstri ja kihelkonnaõpetaja Adam Jakobsoni pojad Carl Robert Jakobson ja tema vend Eduard, kes oli ühtlasi ka Carli mitmete raamatute illustraator.
Adam Jakobson asutas 1848. a Tormasse laulukoori ja esimese puhkpilliorkestri Eestis. Kärla puhkpilliorkester, mille rajas Peeter Südda, on Saaremaa esimene 1881. aastast ja Kärla kant on alati olnud laulurahvas.
Torma vallas nägid ilmavalgust ajakirjanik Valdo Pant, rahvaeepose idee algataja Georg Julius Schultz Bertram, kes oli elukutselt arst ja tal oli Tormas silmakliinik, Paul Ariste – õpetlane ja soome-ugri keelte uurija ning veel paljud teised kuulsad inimesed.
Kuulsime ka maaelu tõusvast arengust praegu, sealne põllumaa pidi olema Eesti viljakaim. Parasjagu käis külvitöö. Nägime seda, sest Torma kirik asub keset suuri lagedaid põlde.
Torma Neitsi Maarja kirik püstitati enne 1314. aastat ja on mitmel korral ümber ehitatud, purustused üle elanud. 1867–1868 ehitati juurde altariosa. See on üks kaunis jumalakoda teiste Eesti kirikute hulgas. Seal lähedal on ka kalmistu alles restaureeritud kabeliga, mis näeb välja nagu minikirik. Torma on ilus.
Reis võimaldas kohtuda paljude selle kandi ülitoredate inimestega, kellega koos saime Issandat teenida ja lauldes Loojale kiitust tuua. Küllap tahame seda paika veel ja veel külastada. Soovime rohket Jumala õnnistust Mehis Pupartile ja kogu Torma rahvale!
Meie Maa, 25.mail 2007