Reis: Igavese Linna iidsed kirikud
26.04.2013 | ek | Rubriik: Online artiklidIgaveseks Linnaks nimetatud Rooma ja tema kirikud jutustavad kristliku tsivilisatsiooni kujunemise ajalugu. Linnale annab erilise vaimsuse, selle genius loci sakraalarhitektuuri ja -kunsti sajanditepikkune kuhjumine ning säilimine tänapäevani. Rooma viis täiusele Firenzest alguse saanud renessansi, Rooma sünnitas barokk-kunsti.
Reis Rooma seab eesmärgiks avastada Rooma tähendus, viibida pühakodades koos palveränduritega kogu maailmast, palvetada apostlite ning pühade naiste ja meeste mälestuse juures, koguda kunstimuljeid ning nautida Vahemeremaade sügisest pehmet kliimat.
Erilise tähelepanu all on seitse maailmakuulsat palverännukirikut, sh püha Pauluse ja püha Peetruse hauad. Linnas liigume peamiselt jalgsi, võttes aega uurida ja süveneda. Ses osas tuleb õigesti hinnata oma liikumisvõimet ja -soovi.
Vabal ajal saab igaüks valida omale meeldiva programmi – veel rohkem kunsti või purskkaeve, botaanikat või butiike, tänavaelu ja Itaalia hõrke söömaaegu.
Aeg: 12.-18. oktoober 2013.
Hind: 820 eurot
Hinnas: lennupiletid Tallinn-Helsingi-Rooma ja tagasi; transport Rooma lennujaamast hotelli ja tagasi; majutus Termini linnaosas (kesklinn) kolme-tärni tasemel koos hommikusöökidega; Vatikani muuseumi pilet; 5 ühistranspordi piletit. Grupiga on kaasas kogenud reisisaatja Elve Vallimäe ja Roomat tundev teoloog Ingmar Kurg.
Tähelepanu: Hinnas ei ole õhtusööke ega reisikindlustust.
Teadmiseks: Rooma muuseumid on suletud esmaspäeviti.
Reisikava
12. oktoober. Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 4:30. Saabumine Rooma ja majutus. Jalutuskäik linnaga tutvumiseks ja orienteerumiseks.
13. oktoober, pühapäev. Missad kirikutes toimuvad ennelõunal 4-5 korda ning pärastlõunal. Meie alustame liikumist kella poole üheksa paiku Santa Groce in Gerusalemme (Jeruusalemma Püha Risti) kirikusse. Kirik on rajatud keisrinna Helena, s.o keiser Constantinuse ema palee kohale, 15.-17. saj ümber ehitatud renessansi ja baroki stiilis. Selles pühakojas on hoiul unikaalsed reliikviad – tükikesed Kristuse ristipuust ning okkad Tema okaskroonist. Keisrinna Helena leidis palverännakul Jeruusalemma Kristuse ristipuu ning lasi selle tuua Rooma (suurem osa ristipuust viidi aastal 1629 Püha Risti kirikust Vatikani Püha Peetruse kirikusse).
Samas lähedal asub Rooma linna piiskoplik katedraal San Giovanni in Laterano (püha Ristija Johannese ja püha Evangelist Johannese), paavsti ametikirik. Ka see, nüüdseks viielööviline ja Francesco Borromini barokne kirik pärineb keiser Constantinuse ajast. Kõrvalasuv palee on olnud mitmete kirikukogude toimumiskohaks; palee kabelisse Sancta Sanctorum viib püha trepp Scala Sancta, mille Pilaatuse paleest säilinud osad toodi Helena ajal Jeruusalemmast, nende peale on langenud kohtu ette tiritud Jeesuse verepiisad. Katedraalis tahame osaleda pühapäevasel pidulikul missal, mida toimetatakse paavstlikul altaril.
Pärastlõunal läheme San Clemente basiilikasse. Selles, 3. sajandil endise paganliku templi alusele ehitatud kirikus on korruste kaupa näha kolme ajastu ehitusperioodid; 12. sajandi rõõmurikkad elupuu-risti mosaiigid apsiidis on Rooma kunsti üks unikaalsemaid teoseid.
Pühapäeva õhtu lõpetame imekaunis Santa Maria Maggiore basiilikas, Rooma suurimas Neitsi Maarjale pühendatud kirikus ja paavstikunsti toreduses.
14. oktoober. Suundume üle Tiberi jõe Trastevere (trans Tiberim – sealpool Tiberit) linnaossa, kitsaste tänavatega vanalinna kvartalitesse, kus turiste tõmbab gastronoomiline turg. Siin asub ka vanim Neitsi Maarjale pühendatud kirik Santa Maria in Trastevere, 3. sajandist, ehitatud basiilikaks 4. sajandil ning vaimustab tänaseid palvetajaid 12. sajandi mosaiikidega Caracalla kivimurrust.
Edasi jalutame Garibaldi mäele ja imetleme vaadet alla linnale.
Laskudes alla Rooma südalinna, külastame Pantheoni ning samas kõrval Santa Maria sopra Minerva kirikut. Ainus Rooma gooti kirik, mis pärinud nime roomlaste Minerva-templist, mille kohale kirik rajati. Siin näeme Bernini kunsti ja Michelangelo üht suurteost – Ülestõusnud Kristuse kuju. Kirikus paiknevad lisaks mitme paavsti sarkofaagile ka renessansi-ajastu kunstniku Fra Angelico ning katoliikliku naismüstiku püha Siena Katariina hauad.
Õhtu veedame palverännukirikus San Lorenzo fuori le Mura (märter püha Laurentsius linnamüüri taga) ning tähelepanuväärsel Campo Verano kalmistul. Kõigile soovijatele on see õhtu kristliku meditatsiooni tundmaõppimiseks.
15. oktoober. Hommikut alustame apostel Peetruse ahelaid säilitanud kiriku, San Pietro in Vincoli basiilika külastusega. Siin asub paavst Julius II hauamonumendi jaoks Michelangelo loodud skulptuurigrupp, millest tuntuim on Moosese kuju. Biograaf Giorgia Vasari on kirjutanud: „Kui Michelangelo lõpetas Moosese kuju, polnud ühtegi teost ei antiigist ega kaasajast, mida saaks sellega kõrvutada“.
Jalutuskäigul jõuame Colosseumi lummavasse lähedusse. Sel päeval kontrastid jätkuvad. Nüüd aitab meil kontsentreeruda eelmisel õhtul omandatud meditatsioonikogemus. Colosseumi lähedal asub väike Santa Francesca Romana kirik IX sajandist. Seejärel avastame jesuiitide peakiriku Il Gesu, maailma esimese barokk-kiriku, arhitekt Giacomo Vignola.
Nüüd tõuseme Kapitooliumi mäele, maailma „nabale“, ning vaatleme Forum Romanumi antiikseid varemeid.
Õhtupoolikul asume palverännuteele, et külastada paavstlikku San Paolo fuori le Mura basiilikat. Esmane kirik ehitati siia Roomas märtrina surnud apostel Pauluse hauale keiser Constantinuse ajal. Basiilika oli kuni Püha Peetruse kiriku ümberehitamiseni XVI sajandil suurim kirikuhoone Roomas. Kiriku teoloogilist tähendust rõhutab kogu siseperimeetrit palistav kõikide paavstide mosaiikseeria. Meenutame apostel Pauluse elu ja tööd ning osaleme õhtusel missal.
16. oktoober. Valmistume varakult pikaks päevaks Vatikanis. Alustame turistidest tulvatud Vatikani muuseumiga,mis pakub ka kõigi külastajate ihaldatud Sixtuse kabelit. Siin on Michelangelo vanemas eas valminud laemaalingud, mitmeid maailma tuntumaid kunstiteoseid.
Pärastlõuna on Püha Peetuse katedraali jaoks. Maailma suurima kiriku mõõtmatust on väljendanud Ingmar Kurg oma mälestustes: „Kui kümned tuhanded inimesed kataksid seistes kiriku põrandal, oleksid nad vaid nagu madal muru…“ Võtame aega palveks, sest ruumi on siin kõigile. Siin, otse Bernini loodud barokse altaribaldahhiini all on püha Peetruse säilmed. Uurime kirikut krüptist kuni kuplini. Kes on kordki lähedalt näinud Michelangelo noorpõlves loodud Pieta skulptuuri ilu, selle elutunnetus ja maailmanägemine on muudetud alatiseks.
17. oktoober. Vaba aeg. Vaatame igaüks ise või grupiti seda, mille järele on igatsus.
18. oktoober. Lahkumine hotellist kell 8. Lend Tallinna, kuhu jõuame u kell 17:00.
Osavõtu info :
Ingmar Kurg, 5541232, ingmar.kurg@eelk.ee,
Juune Holvandus 55 681 181, juune7@yahoo.com või
tallinn@tiitreisid.ee. Reis sünnib koostöös Tiit Reisidega. Registreerimisel palume märkida nimi, isikukood, telefon ning e-aadress. Seejärel teatatakse Teile Tiit Reiside panganumber, kuhu saab teha rahamakse, mis kinnitab Teie osalussoovi.