Kirik võiks ka toeks olla
11.11.2011 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidEestis võiks kirik ennast tavalisele inimesele sagedamini meelde tuletada, kui ainult jõulude ajal ja vabariigi aastapäeva paraadil "Mütsid peast!" kamandades.
Euroopat tabanud võlakriisis ning ähvardava majanduslanguse ootuses vahendab meedia finantsteemadel iga päev kümneid poliitikute ja ekspertide seisukohti, ideid ja hinnanguid. Kuna enamasti pärinevad need inimestelt, kes on lähedalt seotud majanduse ja rahandusega, siis torkab silma, kui sõna võtab keegi, kelle tegevusala jääb ärimaailmast kaugele.
Üks selline on anglikaani kiriku pea Rowan Williams, kes avaldas eelmisel nädalal neil teemadel artikli Euroopa Liidu mitteametlikuks häälekandjaks peetavas Briti lehes Financial Times ning andis ka intervjuu Ühendkuningriigi avalik-õigusliku telekanali BBC uudistesaatele.
Oma mõtteavaldustes toetas Canterbury peapiiskop Occupy-liikumise nõudmisi ohjeldada finantssektorit ja soovitas konkreetse meetmena kaaluda ka finantstehingute maksu kehtestamist.
Brittide suur hirm
Viimane seisukohavõtt on eriti märkimisväärne. Finantstehingute maksu – mida selle idee autori järgi kutsutakse ka Tobini maksuks – kehtestamist on peetud üheks vahendiks, et takistada majanduse stabiilsust ohustavaid finantsspekulatsioone ühelt poolt ja teisalt koguda vahendeid, mis aitaks nendest spekulatsioonidest põhjustatud mullistuste tagajärgi leevendada.
Euroopa Komisjon on pakkunud selle liikmesriikidele välja ühe ideena, kuidas finantssektorit mõistlikumaks reguleerida. Maksu üks kõige tugevamaid vastaseid Euroopa Liidus on aga just Ühendkuningriik. Britid kardavad, et kui nn Robin Hoodi maks hakkab kehtima ainult ELis, siis seab see ohtu Londoni positsiooni maailma ühe tähtsaima finantskeskusena.
Edasi loe Maalehest.