Eesti vanim eraülikool kaotab ülikooli staatuse
28.05.2011 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidEnamiku praegustest Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku vaimulikest koolitanud vanim eraülikool EELK Usuteaduse Instituut kaotab Eesti Kõrghariduse Kvaliteediagentuuri hindamisnõukogu otsusega ülikooli staatuse ja peab jätkama rakenduskõrgkoolina. Kriips tõmmati lõplikult peale ka venekeelseid tudengeid koolitavale Sotsiaal- Humanitaarinstituudile, kirjutab Nils Niitra.
Pärast Tartu Ülikooli teoloogiateaduskonna sulgemist oli 1946. aastal asutatud instituut terve okupatsiooniaja võimudele vastuvõetamatu mõtlemise väheseid edendajaid kõrgeimal tasemel.
Aastakümneid sai seal kaitsta kõiki akadeemilisi kraade, eile aga andis Eesti Kõrghariduse Kvaliteediagentuuri (EKKA) hindamisnõukogu kooli usuteaduse doktoriõppele negatiivse hinnangu ja see tähendab ka muutumist rakenduskõrgkooliks.
Akadeemiast saab kõrgkool
Veidi rohkem kui saja tudengiga EELK Usuteaduse Instituut kaotas ka sotsiaalteenuste õppe magistritaseme akrediteeringu. Instituut on siiski väike ülikool võrreldes Euroakadeemiaga, kus õpib tuhatkond tudengit.
Sealnegi doktoriõpe pidi eile Postimehele teadaolevalt kaalukausile jõudma, aga ülikooli tulevik ülikoolina tuleb siiski uuesti kõne alla juunis. «Euroakadeemia tahab anda eksperthinnangule veel omapoolseid hinnanguid,» selgitas haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse osakonna juhataja Mart Laidmets.
Laidmets lisas, et ülikooli muutumine rakenduskõrgkooliks tähendab mõndagi peale selle, et seal ei saa enam kaitsta doktorikraadi. «Siis ei ole enam tegu akadeemilise, vaid pigem praktilise suunitlusega kõrgharidust andva asutusega,» lausus ta. «Kuna doktoriõpet pole, siis ei saa ka rääkida suunatusest teadustegevusele. Magistriõpe võib valitsuse eriloaga põhimõtteliselt olla.»
Edasi loe Postimehest.