Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

24.05 Maarja medali laureaadiks saab kunstiajaloolane Juhan Kilumets

24.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Pühapäeval, 27. mail kell 12 antakse Tallinna toomkirikus üle Toomkoguduse kultuuripreemia – Maarja medal

Juhan Kilumets
Foto: Eesti Ekspress

EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse nõukogu otsustas annetada kaheksanda Maarja medali ja Toomkoguduse 2007. aasta kultuuripreemia  kunstiajaloolasele, restaureerimisfirma Rändmeister juhatajale  Juhan Kilumetsale silmas pidades tema suurt panust Eesti pühakodade restaureerimisel, Tallinna toomkiriku ja selle kabelite korrastamisel ning arvestades tema arvukaid kirjutisi pühakodade kunstiväärtustest ja kirikukelladest, nende hooldamisest ja kaitsest.

Toomkiriku kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga (10 000 krooni) antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja  levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on otseselt puudutanud Tallinna toomkirikut.

Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri,  Soome Espoo piiskop Mikko Heikka, Euroopa komisjoni asepresident Siim Kallas ja teoloog dr Toomas Paul.

Maarja medali üleandmine on üks osa Tallinna Toomkoguduse 80. aastapäeva üritustest – Toomkoguduse päevadest 25.-27. mail. Juubeliüritused avatakse reedel kell 17, kus paari tunni jooksul saab kuulata ettekandeid ajaloost ja muusikatööst, teha koos Juhan Kilumetsaga ringkäigu kirikus ja  külastada kiriku torni. Laupäeval on laste ja perede päev ja  pühapäeval peetakse kogudusepüha: kell 10 on I nelipüha missa, kus jutlustab peapiiskop Andres Põder, tervitab sõpruskoguduse Helsingi  Toomkoguduse õpetaja Ermo Äikää, laulab Laudate Dominum koor, pakutakse kirikukohvi. Juubelipäevade lõpetamisel kell 12 antakse üle Maarja medal.

Tallinna toomkirik on asutatud 1219. aastal, 1240. aastast Tallinna piiskopkonna peakirik, mis  on erinevatel aegadel ikka kirikupeade kirik olnud. Eestikeelne Toomkogudus on siseministeeriumis registreeritud 25. mail 1927. aastal.