Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

22.08 Kirik arendab kinnisvara

22.08.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Vähemalt kuude paika üle Eesti kerkivad lähiaastail korter– ja büroohooned, mille arendajaks on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) 164 koguduse kinnisvara haldav osaühing.

„Tegeleme detailplaneeringuga ja sellest selgub, millised võimalused on — lähteülesanne võimaldab ehitada mitu maja," ütles Haapsalusse mitme elumaja ehitamise projekti juhtiva osaühingu Kiriku Varahaldus juhataja assessor Urmas Viilma.

Haapsalu linna üldplaneering lubab Pargi 15 asuvale krundile ehitada kolmekorruselisi elamuid.
Haapsalus on Püha Johannese kogudusel Pargi tänaval 1,4 hektari suurune maalapp, kuid Viilma sõnul on detailplaneering tegemisel kokku kolmele hektarile, sest planeering näeb ette ka teede ja muude majade juurde vajaminevaga arvestamist.

Tulu aitab kiriku põhitegevust

Assessor Urmas Viilma sõnul on varahaldusel Eesti kogudustega pooleli veel mitu projekti Nõos, Tartus, Raplas ja Jõhvis.

Viilma sõnul töötab osaühing nagu iga teine kinnisvaraarendaja.

„Vahe on selles, et krundid ei ole soetatud arendamise eesmärgil, vaid need on kogudusele tagastatud maad," rääkis Viilma. „Kui planeering ja turusituatsioon seda võimaldab, siis me neid maid ka arendame. Näiteks Haapsalu projekti puhul ei ole sealne kogudus ja varahaldus pidanud arendamiseks palju raha kulutama."

Äriprojektide mõtet selgitades lausus Viilma, et selle eesmärk on teenida kogudustele tulu. „Et nad suudaksid selle tuluga teha seda, milleks kirik tegelikult on — jumalasõna kuulutada ja ligimest aidata."

Küsimusele, kas Kiriku Varahaldus on pankadele usaldusväärne partner, vastas Viilma: „Aeg näitab, kuidas pangad meisse suhtuvad, kuid kirik ei tohiks olla neile ebastabiilne partner. Kirik on ju üks pikemaajalisi kinnisvaraomanikke üldse Eestis."

Kirikul pole miljoneid kroone vaba raha, kuid Viilma sõnul jätkub neil raha planeeringute algatamiseks ja projekteerimiseks. „Need vahendid suudame ise leida; kui konkreetselt rajamiseks läheb, siis pöördume panga poole," ütles Viilma. „Tagatisega meil probleeme pole."

Lääne Elu, 18. augustil 2007