22.08 Kangelaste nimed jõudsid graniidil kiriku seinale
22.08.2008 | Tiiu Pikkur | Rubriik: Online artiklidTaasiseseisvumispäeva pärastlõunal eemaldasid põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ja vallavanem Alar Karu katte Tarvastu kiriku seinale kinnitatud mälestustahvlilt, millel avanes kokkutulnutele kihelkonna Vabadussõjas langenud meeste nimekiri.
Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak meenutas, et kui Tarvastu koguduse õpetaja Mihkel Jürmann 1922. aastal langenutest kuldkirjas nimekirja koostas, oli selles 41 nime. Kiriku seinale kinnitatud tahvlil on neid 55, sest muinsuskaitsjate Mati Straussi ja Ain Krillo uurimistöö tulemusel leiti andmed veel neljateistkümne vapra sõjamehe kohta.
«Osa neist sündis ja kasvas Tarvastu kihelkonnas, aga lahkus siit kandist ja sõdis mujal. Teised on mujalt pärit, aga võitlesid ja langesid siin,» rääkis Pihlak.
Muinsuskaitsja märkis ära Tiina Tafenau, kes tegi kirikukirju lapates ära suure töö, et kangelaste nimede kirjapilt ning nende elu- ja surmadaatumid oleksid õiged. Sulased ja perepojad
Nimekirja esiotsas on neli ohvitseri, kellest kaks on Vabadusristi kavalerid. Viimased kaks nime on saksapärased — Vabadussõjas langesid ka kohaliku köstri Wühneri sugulased.
Ürituse lõpul palus muuseumi direktor kokkutulnutel, kes oma sugulaste nimed graniittahvlil ära tunnevad, neist midagi meeldejäänut jutustada. Mitu eakat inimest libistaski tuttavat nime märgates käega üle graniidi.
Pihlaku sõnul on hukkunute seas ühtmoodi perepoegi ja sulaste lapsi, mis lükkab ümber kommunistlikus ajalookäsituses levinud klassisõja väite.
Kivitahvli kõrval on leidnud koha raamitud algne sõjakangelaste nimekiri, mis oli seinal ka Eesti iseseisvuse esimesel perioodil ning jäi varjatuna okupatsiooniaastatel terveks. Auvõlg tasutud
Kirikus kõnelnud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder seostas mälestustahvlit Albert Kivikase raamatuga «Nimed marmortahvlil». Ta luges ette selle lõpuread, kus sõjast naasnud Ahas käib oma klassiruumis ja leiab hukkunud sõprade koolipinkidelt tindipottides lilled.
«Neile oli tähtis tegu, mitte elu,» kordas Seeder Kivikase kirja pandud sõnu Vabadussõtta sööstnud noorte meeste kohta.
«Üks auvõlg on jälle tasutud,» lausus Kaitseliidu Sakala maleva Karksi-Nuia malevkonna pealik Valdur Kilk. Ta lisas rahuloluga, et Eesti on omariikluse taastamisega jõudnud sinnamaale, kus enamik okupantide ja nende käsilaste purustatud Vabadussõja mälestusmärkidest on uuesti kangelasi meenutamas.
«Paljudel majadel pole täna riigilippe, mis näitab, et meie väärikus pole veel päris taastunud,» nentis Kilk samas.
ARVAMUS
Kalev Pehme,
kiviraidur
Kui Tallinnas takistab Vabadussõja mälestussamba püstitamist kord üks, kord teine põhjus, siis Tarvastu mehed lihtsalt tegid asja ära. Kavandid valmistasin juba kevadel, neljast osast koosnev Soome graniidist mälestusmärk sai valmis nädalaga.