16.08 Kirikutes tuuritavad artistid ei kibele ruumide eest raha annetama
16.08.2007 | ek | Rubriik: Online artiklid
Kirikud artistidelt tihti üüri ei küsi ja lepivad korjanduskasti panduga.
Kirikud on muutunud viimastel aastatel populaarseteks kontserdipaikadeks, kus lisaks tõsisele muusikale kuuleb üha rohkem ka popmuusikat. Kirikute jaoks tähendab see lisateenistust, kuid mitte alati.
“Sõltub, kuidas koguduse juhatus on asju ajanud,” ütles koguduste kinnisvara haldava osaühingu Kiriku Varahaldus juhataja Urmas Viilma. “Tean kohti, kus ka ühe kontserdi korraldamine on suursündmuseks ja kogudus rahuldub sellega, kui korjanduskasti pannakse raha.”
Viilma nentis, et linnades on kindlasti kirikuid, kus kontserdikorraldajate järjekord on ukse taga ning kirik saab esinemistuludest oma osa. “Mõni artist püüab selgitada, et meil kulusid pole, aga kiriku ümber tuleb muru niita, koristada, maksta elektri eest – iga selline kulu tuleb ju kogudusel kanda,” rääkis Viilma.
Kose Püha Nikolause koguduse õpetaja Mare Palgi sõnul ei ole artistid eriti agarad ise kogudusele raha maksma. “Kui meelde tuletame, et äkki nad võiks teha kirikule mingi annetuse, siis üldiselt tehakse, aga samas on üldteada, et kirikud on nende jaoks üks tulus teenimisvõimalus,” rääkis Palgi.
Annetuse asemel leping
Kindlat summat pole Kosel esinejatele välja mõeldud, kuid Palgi sõnul on küsitud mõnikord tuhat krooni, mõnikord kaks tuhat.
Popmuusikute ja -lauljate jaoks on suvised kirikukontserdid heaks lisateenistuseks. Näiteks Rein Rannapi klaverituur kestis 6.–31. juulini, peaaegu iga päev anti kuskil kontsert. Pilet maksis 100–150 krooni ning kuulajatest puudust polnud.
Rein Rannap ei ole kirikutele kunagi annetusi teinud. “Mina korraldan oma tuurid osaühingu kaudu ja osaühing ei saa annetusi teha. Kirikutega sõlmime tavaliselt kirjalikud lepingud,” ütles Rannap. Ta ei nõustu arvamusega, et suvised kontserdid tähendavad artistide jaoks hõlpsat tulu. “Artist võtab tuuri korraldades alati riski – mul on olnud ka tuure, kus vaevalt ots otsaga kokku tulen,” selgitas Rannap. Tuuride korraldamine on Rannapi jaoks põhilisi sissetuleku allikaid ja ta ei pea vajalikuks seda raha niisama ära kinkida. Tänutäheks on ta kirikutele tavaliselt kinkinud oma plaadi.
Martti Meumersi, ansambel Noorkuu laulja sõnul on kirikute nõudmised erinevad. “Tavaliselt esitavad kirikud kulude kohta arve, vahel palutakse selle asemel annetus teha,” ütles Meumers.
Eesti Päevaleht, 16. augustil 2007