13.03 Jumalateenistused remondi ajal ära ei jää
13.03.2007 | ek | Rubriik: Online artiklidEELK Kuressaare Laurentiuse kirikus monteeriti eelmisel nädalal maha orelikorpus ja alustati siseremondiga. Kirikuõpetaja Anti Toplaane agaral asjaajamisel on kirik viimastel aastatel väljastpoolt remonditud, nüüd on olulisemad tööd lae krohvimine ja senise puitpõranda asendamine dolomiitpõrandaga , kirjutab Saare maakonna leht Meie Maa.
Orelimeister Hardo Kriisaga hoiame sportlikus mõttes nüüd tempot. Tema ehitab oma töökojas Rakveres meile sisuliselt uut orelit ja ei saa seda enne üles panna, kui kirik on remonditud, meie ei saa omakorda oma töödega kauem venitada, kui orel on valmis,” rääkis Meie Maale Anti Toplaan.
Orelikorpus on nagu väike maja, 3×3 meetrit laiust ja 5 meetrit kõrgust. “Kõik, mis orelikorpuse sees on, vanad puitosad, tuleb uued teha, korpus ise jääb sama,” selgitas Kriisa.
Oreli remondi täpne hind sai selgeks
Eelmisel aastal viidi 1881. aastal valmistatud Saueri orel lõpuks Kuressaarest Rakverre orelimeistri töökotta ära. Nüüd on Kriisa selle “läbi lapanud” ja selgeks teinud, mida orelist kasutada saab ja mida ei saa.
Puitviled tuleb kõik uued teha, metallosad on õnneks piisavalt korras. Nüüd on teada ka oreli restaureerimise täpne hind, see on kolm miljonit krooni pluss käibemaks ehk 3,54 miljonit krooni. Sellest rahast pool tahab orelimeister sel aastal kätte saada, ülejäänud järgmisel aastal. Kuressaare Laurentiuse koguduse juhatuse esimehe Kaalep Koppeli sõnul aitavad rahastada nii linn kui riik. Uus orel tuleb veidi suurem, senise 19 registri asemele tuleb 26 ja seetõttu tuuakse oreli korpus meetri jagu ettepoole.
“Sel aastal saan ma oma töökojas piisavalt tööd teha aga järgmisel aastal tahan juba hakata siin asju paika panema,” vihjas Kriisa oma töötempole. Tema hinnangul peaks pärast remonti kiriku akustika oluliselt paranema, sest papiga ülelöödud lagi ja puitpõrand summutavad oluliselt heli.
Kirikusse pääseb nüüd Tallinna tänavalt
Kiriku remonti teeb restaureerimisfirma Rändmeister. “Tellingud pandi esialgu kiriku kolmandikku ossa, nüüd pääseb kirikusse üksnes Tallinna tänava poolsest uksest ja jumalateenistusi peame algul kiriku ühes otsas ja hiljem teises. Loodan, et rahvas ikka mahub ka kitsamates tingimustes kirikusse ära. Esimeseks nelipühaks peaks meie plaanide järgi kiriku lagi tehtud saama,” arvas Toplaan.
Kiriku remondiks kulub tänavu ligi miljon krooni, sellest 800 000 saadakse riigilt ja 250 000 linnalt. “Ma loodan, et lisaeelarvest võiks tulla raha kas orelile või kirikule, aga võibolla ka mõlemale. Tore nüanss on see, et Jaanus Tamkivi, kes on riigipoolsete rahade taga, on ise olnud kirikute restauraator Saaremaal. Meeldiv on ka see, et kirikute taastamise riigipoolsed rahad on suurenenud neli korda,” rõõmustas kirikuõpetaja Toplaan.
Toimetas Tiiu Pikkur EK online