11.06 Tallinna Jaani kirik on jälle avatud
11.06.2007 | ek | Rubriik: Online artiklid
Pühapäeval, 10. juunil – 155 päeva pärast mahuka remondi algust – taasavati Tallinna Jaani kirik. Hommikusele jumalateenistusele valgesse, säravasse, veel värvilõhnalisse kirikusse tuli väga palju rahvast.
Kiriku taaspühitses EELK piiskop Einar Soone, jutlustas koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu. Kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, abipraost Patrik Göransson, koguduse vaimulikud Arne Hiob, Toomas Paul ja Eve Kruus ning külalisvaimulikud Tiit Pädam, Arho Tuhkru, Kaido Petermann ja noortejuht Mikk Leedjärv. Organist oli Tiia Tenno, laulsid koguduse ühendkoor Reet Lendi juhtimisel ja koguduse lastekoori ansambel Maris Lendi juhtimisel.
Oma jutluses tuletas õpetaja Tammsalu meelde aprillisündmusi, mil noortejõugud märatsesid ümber kiriku. Kiriku aknad jäid aga täiesti terveks, vastandina paljude ümbruskonna majade akendele. Jumal kaitses kirikut ja on seda maja läbi 140ne aasta kaitsnud, märkis õpetaja. „Miks lasi Jumal selle kiriku korda teha,” küsis õpetaja. Vastus oli: „Jumal tahab siin muuta inimeste hingi ja südameid, nii nagu ta muutis selle pühakoja sisemust.”
Tänu kuulub väga paljudele
Õpetaja tänas südamest kõiki, kes remondiga seotud olid – kõik andsid endast parima ja tegid tublit tööd. Hallid laed on saanud helevalgeks, seinad helekollaseks, aknaraamid on restaureeritud, orelirõdu ümber ehitatud, pingid parandatud, kiivas põrand sirge ja läikiv, muide põranda all on 13 kilomeetrit soojaveetorusid. Asendatud on ohtlik elektrisüsteem, kõik vanad valgustid on restaureeritud, kroonlühtrite sära on võimas: siin 140aastases hoones on mõni lühter ka 17. sajandist pärit. Tegelikult ei ole kirikus ainsatki kohta, mis remondikäigus uuenendatud poleks.
Altarimaal restaureeriti linna kultuuriväärtuste ameti abil. Ime juhtis siis, kui restauraatorid olid maalilt eemaldanud tumeda lakikihi ja välja ilmus helgetes toonides maal. Õpetaja Tammsalu on maalilugu nimetanud kiriku restaureerimise ilusaimaks sümboolseks pooleks.
Tänusõnad kuulusid ka Niguliste ja Rootsi-Mihkli kirikule, kus remondi ajal jumalateenistused, hardushetked ja ametitalitused toimusid.
Riik ja linn toetasid
Jaani kiriku restaureerimine läks maksma ligi 18 miljonit krooni, millest kaheksa miljonit on kogudusel laenatud (kolm sellest loodetakse linna abiga ära maksta, ülejäänu viis miljonit makstakse tagasi 15 aasta jooksul), linn ja riik on omalt poolt toetamas kokku 10 miljoni krooniga. Teretulnud on kõik annetused.
Taasavamise päeval toimus kirikus kaheksa kontsert-mõtisklust, kus esinesid tuntud muusikud ja tervitusi tõid EKNi liikmeskirikute esindajad. Jaani kirik on suvel kõigile avatud teisipäevast pühapäevani kella 10 kuni 17ni.
Pühapäeva hommikul avati kiriku Lõunasaalis maalinäitus „Au olgu Jumalale”, kus oma töid eksponeerivad tuntud kunstnikud Jüri Arrak, Eva Jänes, Kristiina Kaasik, Nikolai Kormašov, Kreg A. Kristring, Lola Liivat, Peeter Mudist, Leili Muuga, Tiiu Pallo-Vaik, Tiit Pääsuke, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt. Näitust saab vaadata kogu suve kiriku lahtioleku aegadel.
surnud tõmba letti,mis pahasti oli,et ära kutsuti ja kannatas suu viltu.niisama ei saa keegi peksa,kaasa arvatud jeesus,mõrv toimus jeruusalemmas,aga mida sina leelotad ja miks juutidel paha olla on koguaeg.seda räägi ja ära karda või oled ise enneaegne,näiteid pole vaja kaugelt otsida.kuidas harald meri suri ja lase tulla.
lehes oli uudis,mustlane pettis raha välja ja ennustas tütre surma,mis osutus tõeks.kes peaks aitama selliseid inimesi,et nad vangi ei läheks?